Aselsan Fiber Optik Algılayıcı İhlal Tespit Sistemi: Midas’ı Hayata Geçirdi

Aselsan Fiber Optik Algılayıcı İhlal Tespit Sistemi: Midas’ı Hayata Geçirdi

Petrol ve doğalgaz boru hatlarının güvenliğinin sağlanması için Aselsan mühendislerince geliştirilen fiber optik algılayıcı ihlal tespit sistemi Midas hayata geçirildi. 50 kilometrelik hat boyunca en küçük hareketliliğin algılanmasını sağlıyor. Kritik öneme sahip BOTAŞ petrol ve doğal gaz boru hatlarının güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.

Sistem, Türkiye’deki binlerce kilometre uzunluğundaki petrol ve doğalgaz boru hatlarının güvenliği açısından önem taşıyor. “Midas”, kurulduğu alanlardaki insan ve araç hareketliliği ile buralardaki en küçük kazı faaliyetlerini anında tespit edebiliyor.

aselsan-midas

Sistemle Türkiye’nin en önemli değerlerinden olan ve kritik öneme sahip BOTAŞ petrol ve doğalgaz boru hatlarının güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor. Sınır güvenliğinde de önemli katkı sağlaması beklenen sistem, kritik tesislerin güvenliğinin sağlanmasında da kullanılabilecek. Kullanım kolaylığı ve düşük maliyeti de sistemin diğer avantajı olarak dikkat çekiyor.

Midas, standart fiber-optik kablo kullanarak, 50 kilometre hat uzunluğunda algılama yapabiliyor. Sistemin geliştirme faaliyetlerinde, yerli kaynaklar kullanılırken Bilkent Üniversitesi NANOTAM Araştırma Merkezi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aselsan Fiber Optik Algılayıcı İhlal Tespit Sistemi: Midas’ı Hayata Geçirdi

0