Aselsan – Lazer Güdümlü Bomba Kiti

Aselsan’ın öncesinde TÜBİTAK-SAGE ile birlikte geliştirdiği hassas güdüm kiti HGT bombayı hedefe GPS ile gönderiyordu. Lazer Güdümlü Bomba Kitinde (LGB) ise 250 kg’lık Mk-82 ve 1 tonluk Mk-84 bombalar lazer tarafından işaretlenerek hedefe gönderiliyor ve hedefin nokta atışıyla vurulmasını sağlıyor. 

Terörle mücadelede kullanılmaya başlanılan bu sistem klasik bombaları akıllı hale getiriyor. LGB’nin uçakta taşınmasında ve atılışında, standart bomba taşıyıcıları üzerlerinde hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılabilir. Uçakla bomba arasında herhangi bir elektriksel bağlantıya ihtiyaç yoktur.

 

Hedeften yansıyan lazer enerjisine güdümlenerek yüksek vurma hassasiyeti kazanan lazer güdümlü bombalarla, genel maksatlı bombaların verimli kullanılması sağlanmıştır. Böylece bir hedefin vurulması için harcanan bomba sayısı düşmekte, hem de uçağın yapacağı sorti sayısı azalmaktadır.
 
LGB’lerin başta gelen kullanım avantajları bombanın bırakılma parametreleri ile ilgilidir. Konvensiyonel bombalarının hedefi vurması için, bombayı bırakırken uçağın hızı ve bırakılma noktasının çok hassas olarak ayarlanması gereklidir. Öte yandan LGB’lerin yüksek güvenilirlikte hedefi vurma oranları ile bombanın atış parametreleri kompanse edilmiş olur.

Lazer Güdümlü Bomba Kiti Çalışma Prensibi

Lazer Güdümlü Bomba, isminden de anlaşılabileceği gibi güdümlenme parametresi lazer olan, akıllı füze tipidir. Genel olarak, sabit veya yavaş hareket eden hedefler, yerden ya da havadan bir lazer işaretleyici tarafından işaretlenirler. Gönderilen lazer, hedeften bir koni oluşturacak şekilde yansır. Eğer LGB bu koni içinde yer alabilecek bir anda uçaktan serbest düşmeye bırakılırsa, yansıyan lazeri dedektörü aracılığıyla algılayacak ve o yöne doğru yönelecek kanatçık (güdüm kanatları-fin takımı) hareketlerini yapacaktır
 
 
Kodlu LGB II sistemi, kodlu lazere güdümlenecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sistemde, lazer hedef işaretleyiciler ürettikleri lazeri, NATO tarafından belirlenmiş olan lazer kodlarına göre bir frekansla modüle ederek, kodlu olarak hedefe göndermektedir. Bu sayede, düşmanın daha güçlü bir lazer üreterek bombayı saptırması önlenmiştir.Kodlama sistemi ile aynı zamanda, bir ya da birkaç uçaktan aynı anda atılan bombalar ayarlı olduğu kodlu lazerle işaretlenmiş olan hedefe yönelecektir. Böylece bir sortide birkaç hedefin bir uçak tarafından vurulması sağlanabilir.
 
 
Not: Aselsan tarafından üretilen LGB kiti 2. nesil, kodlu lazer güdümlü bombadır. Aselsan kitin baskı devre kartları dahil tamamını üretmiştir.​​

One thought on “Aselsan – Lazer Güdümlü Bomba Kiti

  • 15 Şubat 2017 tarihinde, saat 21:51
    Permalink

    Tebrikler çok sevindim. bizede böyle bir talep gelmişti bizden önce halletmişsiniz ins hedefe ulaşır seriye geçer.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aselsan – Lazer Güdümlü Bomba Kiti

1