ASELSAN Mikrodalga Modülleri

ASELSAN Mikrodalga Modülleri Uluslararası Uzay İsyasyonu’nda

ASELSAN, uydu ve uzay teknolojisi konusundaki yaptığı çalışmalardan birisi olan Mikrodalga Modülleri, 9 Aralık’ta Japonya’dan fırlatılan araç ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilmişti. Şuan çalışmalara başlayan modüller, Nisan 2018’e kadar Uzay İstasyonu’nda kalacak.

İki ülke arasındaki iş birliği doğrultusunda, ASELSAN ürünlerinin ISS’de test edilmesine ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen küp uydunun ISS’den uzay yörüngesine yerleştirilmesine yönelik anlaşma sağlanmıştı.

Anlaşmayla, Türkiye’ye, ISS’de yer alan Japonya’ya ait KIBO modülünde “uydu ve uzay teknolojilerinde kullanılacak malzemelerin uzay dayanım deneyleri ve biyolojik deneyler yapma” olanağı sağlandı. Bu kapsamda, ISS-KIBO modülünde, uzay ortamına maruz kalarak test edilmesi hedeflenen ASELSAN RF-Birimi, JAXA yetkililerine teslim edildi.

aselsan-modul

ASELSAN RF-Birimi

ASELSAN RF-Birimi’nde, 3 alt modül yer alıyor. Bunlar, Ka Bant Katı Hal Güç Yükselteç (SSPA) modülü, X-Bant Düşük Gürültülü Yükselteç (LNA) modülü ve bunların içine konulduğu mekanik kutudan oluşuyor. Dönüşün ardından uzaya çıkmadan önce yapılan testler tekrarlanarak, uzay ortamının modüller üzerindeki etkileri hakkında bilgi sahibi olunacak.

Uydu Haberleşme Sistemleri askeri birliklerin vazgeçilmez haberleşme araçlarını oluşturuyor. Komuta kontrol sistemlerinin birer parçası olan emniyetli ses, görüntü ve veri haberleşmesi için kullanılan uydu teknolojilerinin önemi, özellikle sınır ötesi operasyonlar sırasında daha da artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASELSAN Mikrodalga Modülleri

0