Dünya’nın En Küçük Anti-Jam GPS/GNSS Sistemi

Yerli ve milli imkanlarla geliştirmek, üretmek. Evet bu kavramların önemini korona virüs sayesinde net bir şekilde gördük. Virüs sebebiyle bazı ürünlerde lojistik zayıfladı veya ülkeler vermek istemedi. Büyük ülkelerin üstüne düşmediği için alt yapılarının olmaması sebebiyle maske dahi üretemediğini gördük. Ülkemizde TÜBİTAK yerlileşme konusunda büyük destekler veriyor. O desteklerden birisini de TUALCOM’a verdi.

TUALCOM yazılım tabanlı radyo konusundaki teknik tecrübesini seyrüsefer sistemleri alanında da kullanarak dar alanlarda kullanılabilecek en küçük GNSS alıcıyı geliştirmiştir. Bunun yanı sıra gömülü alıcıya sahip karıştırmaya dayanıklı CRPA sistemini ürün gamında sunmaktadır. TUALCOM navigasyon sistemleri için jamming spoofing, anti-jamming ve anti-spoofing konularında projeler yürütmektedir.

Önerilen Yazı: ASELSAN’dan Askerler İçin Dış İskelet Robotu

Dünya’nın En Küçük Anti-Jam GPS/GNSS Sistemi

Radyo Navigasyon Sistemleri alanında çalışmalar yapan TUALCOM, Anti-Jam GNSS CRPA ürün ailesini geliştirerek, “dünyanın en küçük Anti-Jam GPS/GNSS Sistemi” olarak tanımladığı 6’ncı ürünü de tasarlayıp üreterek, karıştırmaya dayanıklı GNSS ürün ailesine ekledi.

Ailenin en yeni üyesi, Mini/Mikro İHA gibi küçük boyutlu platformları ve silah sistemlerini karıştırmaya ve aldatmaya dayanıklı hale getiriyor. GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou bantlarında çalışan bu yeni ürün, 4’lü CRPA anteni ve dahili GNSS alıcısı ile birlikte 100 gram ağırlığı ve 7x7x2 cm boyutları ile dikkat çekiyor.

TUALCOM, bu alanda kendini adamış bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Karıştırmaya dayanıklı GNSS anten sistemleri konusundaki çalışmalarını ise TÜBİTAK SAGE ile koordinasyon halinde yürütüyor. Bu kapsamda hem teknoloji geliştirme hem de platform entegrasyonu aşamalarında iş birliği yapıyor. Böylelikle savunma sanayii için gerekli sistemleri daha hızlı ve sistematik bir şekilde çıkarıyor.

Entegre GNSS Alıcı

TUALCOM’un tüm Anti-Jam CRPA ürünleri, askeri ya da sivil herhangi bir GNSS alıcıyla uyumlu çalışabilmekle beraber, entegre GNSS alıcısı sayesinde, konum ve zaman verisi de üretebiliyor. Bu özellik sayesinde, platformlarımızın karıştırmaya dayanıklı GNSS sistemlerinin, daha küçük boyutlu ve düşük maliyetli hale getirilmesi mümkün olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın En Küçük Anti-Jam GPS/GNSS Sistemi

0