Havelsan, GPS Koruma Sistemi: Konumbul’u Geliştirdi!

Özellikle yazılım üzerine projeler geliştiren savunma sanayi şirketlerinden Havelsan, askeri ve sivil alanlarda kullanılan küresel konumlama sistemi olan GPS’in karıştırıcılardan etkilenmesini önleyen Konumbul adında GPS koruma sistemi geliştirdi.

Hava, deniz, kara askeri ve sivil alanlarda, akıllı telefonlarımızda ve daha birçok yerde konum bulmak için kullanılan GPS, dünya yüzeyinden yaklaşık 20 bin kilometre yükseklikte bulunan uydular üzerinden çalışıyor. Navigasyon bilgisi ise en az 4 uydudan gelen verilere göre bizlere sunuluyor. Tabi bu uydulardan gelen bilgiler bazı karıştırıcılar tarafından gelen sinyaller zayıflatılıyor veya devre dışı kalmasına neden oluyor. Özellikle harp zamanlarında yapıldığında ise olumsuz durumlara yol açıyor hatta devletlerin kısa sürede hareket etmeden yenilmesine sebep oluyor.

Karıştırıcı tehditlerine karşı çeşitli çalışmalar yapılıyor. Anten dizisi destekli alıcı koruma sistemleri, alınan sinyal üzerinde herhangi bir bilgi kaybına sebep olmadığından ve çoğu durumda diğer navigasyon sistemlerine geçiş ihtiyacı da bırakmadığından son dönemde öne çıkan başlıklardan birini oluşturuyor.

HAVELSAN, sahip olduğu kabiliyetleri kullanarak bu konudaki ihtiyaçlara yönelik yeni bir çözüm üretti. Şirket tarafından geliştirilen Konumbul GPS Koruma Sistemi, askeri sistemlerin üzerindeki GPS alıcılarının karıştırıcılara rağmen görevlerini sürdürebilmelerini sağlıyor.

HAVELSAN’ın 2014’te geliştirme çalışmalarına başladığı Konumbul, çoklu anten sistemleri kullanarak karıştırmaya dayanıklı GPS alıcısı olarak görev yapıyor. Özel algoritmalarla karıştırıcının yönü tespit edilerek, karıştırıcı sinyalleri bastıran filtre ve algoritmalar yardımıyla zafiyet azaltılıyor. Sistem ayrıca karıştırıcı sinyalleri temizleyip tekrar RF sinyali oluşturarak askeri GPS alıcıları dahil farklı alıcıların da karıştırma altında çalışmasına imkan veriyor.

Normalde GPS alıcısı tek bir antenle çalışırken, Konumbul’un içerisinde 4 anten ve gelen sinyalleri işleyen dört girişli bir sinyal işleme kartı bulunuyor. Bu antenler yardımıyla karıştırıcı sinyalin geldiği yön belirlenip buna karşı bir hüzme oluşturuluyor. Böylece karıştırıcı yönünden gelen sinyaller bastırılıp zayıflatılıyor. Uydu sinyallerinin sağlıklı şekilde alınması sağlandığı için de konum tespiti doğru şekilde yapılabiliyor.

Prototip olarak üretilen Konumbul, uygulama alanına ve çevresel koşullara göre uyarlanabiliyor. Konumbul, kara, hava ve deniz platformlarında kullanılabiliyor. Sistem, CW, chirp, çok tonlu ve baraj tipi karıştırıcıları bastırabiliyor, aynı anda 3 karıştırıcıya kadar da koruma sunuyor. Konumbul, yer testlerinde 35 desibele kadar bastırma gösterebildi.

Konumbul’un öncelikli olarak kullanılması beklenen platformlar arasında Türk savunma sanayisinin son dönemdeki en dikkat çeken ürünlerinden olan ve etkin şekilde kullanılan insansız hava araçları (İHA) bulunuyor. Bir İHA’nın görev yaptığı bölgede sinyal karıştırıcı açıldığında görev yapması engellenebiliyor. Konumbul gibi bir akıllı sistem sayesinde karıştırıcı sinyal bastırıldığı için platform bundan etkilenmiyor. 1 yıl içerisinde seri üretime geçilebileceği belirtiliyor.

Önerilen Yazı: Dünya’nın En Küçük Anti-Jam GPS/GNSS Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Havelsan, GPS Koruma Sistemi: Konumbul’u Geliştirdi!

0