İthal Edilen Esnek Mermi Yolu Yerli Olarak Üretiliyor!

 

2003 yılında ileri mühendislik analiz şirketi olarak kurulan ANOVA, Ankara Odtü Teknokent’te bulunan Ar-Ge merkezinde savunma ve havacılık alanında ihtiyaç duyulan ve çeşitli mühimmat kalibreleri için kullanılan esnek mermi yolu sistemini yerli olarak üretti.

Savunma sanayinde ihracat lisansı ile alınan bu ürünü yerlileştirmek için çalışmalara başlayan firma, TÜBİTAK TEYDEB’in finansal, test ve doğrulama gibi destekleriyle 25 mm ve 30 mm mühimmat esnek mermi yolları geliştirilerek tamamlanmış hatta satışa sunulmuştur. Ayrıca 7.62 mm ve 40 mm mühimmat EMY’lerin geliştirilmesinde kompozit yapı üzerinde durulmuş ve şirket içi kaynaklar ile geliştirilmesi tamamlanmıştır.

ASELSAN ile çalışmalarda kullanılan ürün geçen ay içerisinde yapılan atışlı testleri başarı ile geçti.  Böylelikle 7,62 milimetreden 40 milimetreye kadar 5 farklı kalibre (7,62, 12,7, 25, 30 ve 40 milimetre) NATO mühimmatlarına uygun olarak tasarlandı ve üretildi.

Esnek Mermi Yolu Ne İşe Yarıyor?

Esnek mermi yolu, mermiyi mermi kutusundan alıp, silahın ağzına kadar taşıyan bir mekanizma olarak kullanılıyor. Kullanılan silahın konfigürasyonuna göre, farklı kalibrelerdeki mermiler için esnek mermi yoluna ihtiyaç duyuluyor.

Yurt Dışı Pazarlarına Açılacak

Yapılan bu çalışmalar ile ANOVA, EMY ürünü ile Dünyada tedarikçi konumuna geldi. Bu ANOVA yönetiminden Dursun Öner şunları paylaştı;

“Ürün yelpazemizi, rakiplerimizde olmayan kalibreler ile genişleterek,  rekabet avantajını lehimize çevirdiğimizi düşünüyoruz. Bu çalışmalarımızda edindiğimiz bilgi ve tecrübemizi, özel projelerde ya da şimdiye kadar esnek mermi yolu yapılmamış tüm mühimmat için kullanmaya hazır durumdayız. Hedefimiz,  geliştirmiş olduğumuz ya da geliştireceğimiz tüm özgün ürünlerimizde; en iyiyi,  en avantajlı şekilde müşterilerimize sunmak. IDEF 2017’yi, uluslararası pazarda da müşterilerimize ulaşabilmek adına önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz.  Geçtiğimiz kritik süreci de göz önünde bulundurarak, bu fuarın, ülkemiz ve tüm savunma ve havacılık firmalarımız adına da hayırlı iş birliklerine vesile olmasını diliyoruz.”

Önerilen Yazı: ASELSAN’dan Askerler İçin Dış İskelet Robotu: ASYA Exoskeleton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İthal Edilen Esnek Mermi Yolu Yerli Olarak Üretiliyor!

0