Ruslar, Yapay Zekalı Askeri Robotlar Yapıyor!

Yapay zeka ve robot kavramları araştırıldığında insanların en çok üzerinde durduğu iki konu göze çarpıyor. Bunlardan birisi yapay zekaya sahip robotların insanların işlerini ellerinden alması ve işsizliği gelecekte artırması, diğeri ise bu robotlardan askeri ordular yapılması halinde yaşanacak tehlikeli ve ölümcül durumlar. Bu endişelerden dolayı haksız da değil. Sonuçta duygusu olmayan robotların ne kadar ölümcül olabileceğini bilemiyoruz.

Birleşmiş Milletler, yapay zekalı robot geliştirilmesinin sıkıntılar yaratacağını düşünürken Cenova’da düzenlenen sempozyumda Rus askeri yetkililer, Rusya’nın yapay zekaya sahip otonom savaş robotları üzerinde çalışmaları hali hazırda yaptığını ve yasakları dinlemeyeceklerini açıkladı. Birleşmiş Milletlerin bir karar alabilmesi için büyük devletlerin hepsinin katılması gerektiği biliniyor. Bu durumda Rusların bu yasaklara katılmayacağı da görülmüş oldu.

Rusya’ya ait bir savaş robotu: Fedor

Elon Musk ve Stephen Hawking gibi önemli mevkilerde bulunan insanların bir kısmı LAWS yani Lethal Autonomous Weapon Systems, Türkçe olarak yapay zekalı otonom silah sistemlerine karşı olduğu ve BM’nin buna karşı önlemler almada geç kalmaması gerektiğini belirtiyor. Holywood filmi izler gibi insanların acıma duygusu olmayan bu robotlarla inanılmaz katliamlar yaşanabileceğini, kontrol edilememesi halinde Dünya’nın tehlikeye gireceğini belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ruslar, Yapay Zekalı Askeri Robotlar Yapıyor!

0