TEI Motor Sanayi Dünya’da İlk 5 Firma Arasına Girdi

Eskişehir’de 1985 yılında motor bakımı ve montajı amacıyla kurulan daha sonra büyüyerek bu günlere gelen TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), “Türk Genel Maksat Helikopteri Programı” ile T700 motoru için parça ve modül tedarikçisi pozisyonundan Türk ordusunun kullanacağı helikopterlerin motor üreticisi konumuna geçti.

İmalat alanında ise en çok tercih edilen yeni nesil uçak motoru LEAP’ta GE Aviation’ın dünya çapında en büyük tedarikçisi durumunda olan TEI, Dünya’da ilk 5 firma alanına girdi. Genel Müdür Mahmut Akşit bu tespitleri paylaştı; “Bu proje kapsamında, Eylül 2016’da ileri imalat teknolojileri binasını devreye aldık. Bu yatırım sonucunda, ana üretici GE ile birlikte LEAP motoruna ait blisk parçalarının üretiminde dünyadaki iki tesisten biri durumuna geldik.”

“Bir diğer önemli gelişme de dünya genelinde NADCAP tarafından akredite olan 3 bin 672 firma arasında daha önce 8 farklı özel proses grubu ile ilk 10’da yer alıyorduk. Tasarım Mühendisliği Direktörlüğümüz bünyesinde kurulan TEI Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı’nın 2016 Mayıs ayı itibarıyla NADCAP akreditasyonunu almaya hak kazanmasıyla TEI, dünyada, özel proses grup akreditasyonu olan ilk 5 firma arasına girdi. Toplam ciromuza baktığımızda, ihracat rakamlarımızın yüzde 82’lik bir orana denk geldiğini görüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEI Motor Sanayi Dünya’da İlk 5 Firma Arasına Girdi

0