TerraFlite: GPS’in Alternatifi Olarak Milli Bir Sistem

Arabalarımızda, telefonlarımızda kullandığımız “Küresel Konumlandırma Sistemi” kısa adıyla GPS sistemine alternatif olacak ve böylelikle bu alandaki bağımlılığı sonlandıracak TerraFlite isimli milli bir çözüm geliştirildi. Ülkemizde yerli çalışmalara imza atan Savunma Teknolojileri ve Mühendisliği (STM) mühendisleri, yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla beraber GPS’in eksiklerini kapatan, hassas şekilde ölçüm yapan yerli bir konumlandırma sistemi tasarladı.

TerraFlite Nedir?

TerraFlite GPS olmayan ya da GPS engelli ortamlarda hava platformları için arazi destekli otonom seyrüsefer çözümüdür. Arazi özelliklerini Radar Altimetre yardımıyla ölçerek bunları Sayısal Arazi Yükseklik Verisi ve Barometrik Altimetre ile ilintilendirip hava araçları için GPS’e eşit ya da daha doğru pozisyon bilgisi sağlar.  GPS gibi henüz milli olmayan bir servisin özellikle kriz ve harp ortamında kasıtlı olarak kesintiye uğratılması veya hatalı pozisyon bilgisi sağlayacak şekilde aldatmaya maruz kalma tehlikelerinde devreye giren TerraFlite, pilota doğru konum bilgisi vermeye devam ediyor.

TerraFlite isimli ürünün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki helikopterlere takılmaya başlanmasıyla aktif hala geçirilmesi planlanıyor. Halihazırda kullanılar GPS, uydu sinyallerinden yararlanarak konum tespitine olanak veriyor. Ayrıca bu sinyaller teknolojiyle değiştirilebiliyor yani hatalı sinyaller verdirilebiliyor. Bunların önüne geçmek için STM, TÜBİTAK’ın mali desteği ve Ankara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün danışmanlığıyla 2012 yılında Ar-Ge projesi başlattı. Bu kapsamda, hava araçlarının GPS olmadan kendi konumunu bulmasına yönelik bir algoritma geliştirilip uluslararası patenti alındı. Ayrıca ortaya konulan çalışma, sistemin uluslararası akademik literatüre girmesini sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TerraFlite: GPS’in Alternatifi Olarak Milli Bir Sistem

0