TSK’nın Siber Kuvvetleri 24 Saat Görev Başında

TSK’nın Siber Kuvvetleri 24 Saat Görev Başında

Son dönemlerde hayatımızı kolaylaştıran internet olanakları(bilgi ve iletişim teknolojileri, e-devlet vs.) bizlere birçok rahatlık sunduğu gibi beraberinde birçok da riski getiriyor. Siber tehditler asimetrik olması sebebiyle nükleer tehditten sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu sebeple Ulusal Güvenlik açısından kara, deniz, hava ve uzay boyutlarına eklenen “siber alan” ulusal güvenliğin bir parçası haline geldi.

TSK bünyesinde bugünün muharebe ortamının beşinci boyutu olarak gösterilen bu yeni alanda tehditlerin önlenebilmesi ve gelişmiş bir savunma-ikaz sisteminin kurulması amacıyla 2012 yılında kurulan TSK Siber Savunma Merkezi, 2013 yılında 30 Agustos 2013 yılında TSK Siber Savunma Komutanlığına dönüştürülmüştü.

siber

Türkiye’nin ilk ve öncü kurumlarından olan TSK Siber Savunma Komutanlığı, siber saldırılara karşı hazırlık ve gerektiğinde müdahale anlamında önemli bir konumda yer alıyor. 7 gün 24 saat faaliyette olan birim Siber Savunma Merkezince, TSK sistemlerine yönelik saldırı veya siber olay söz konusu olduğunda birçok önleyici faaliyeti yönetiyor. Bu merkezde Dünya’daki siber olayların gerçek zamanlı takibinin yapıldığı gibi Genelkurmay Başkanlığına bağlı web siteleri “hizmet dışı bırakma”, “tespit”, “önleme” ve “kontrol” açısından yakından takip ediliyor.

Yapılan İşbirlikleri

TSK Siber Savunma Kamutanlığı başta “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı”, “Dışişleri Bakanlığı”, “TÜBİTAK” gibi kurumlarla koordineli çalıştığı gibi NATO ile de faaliyetlerini sürdürüyor. NATO Siber Olaylara Müdahale Merkezi ve diğer kaynaklardan elde edilen bilgiler, TSK birimleri ve ülke çapındaki güvenliğe katkı sağlama amacıyla “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi – USOM” ile de paylaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TSK’nın Siber Kuvvetleri 24 Saat Görev Başında

0