TÜBİTAK’tan “Kanatlı Güdüm Kiti”

TÜBİTAK’tan “Kanatlı Güdüm Kiti”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen söz konusu proje hakkında açıklamalarda bulundu. Daha önce yine aynı kurum tarafından geliştirilen ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan “Hassas Güdüm Kiti” nin aktif olarak görevlerde kullanıldığını belirten Özlü, “Kanatlı Güdüm Kiti’nin de yerli imkanlarla geliştirildiğini belirtti.  

Bu kitin F-4 2020 uçaklarının Ocak ayında, F-16’ların ise Mart ayında sertifikasyon işlemlerinin başarıyla tamamlandığını dile getirdi. Kit hakkında bilgi veren Özlü, “Milli olarak geliştirilen ve üretilen Kanatlı Güdüm Kiti, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 250 ve 500 kilogramlık genel maksat bombalarını, havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara dönüştürüyor. Güdüm kitleri ailesinin yeni üyesi olan Kanatlı Güdüm Kiti’nin, uçuş menzili 110 kilometreyi buluyor. Bu menzil ve vuruş yeteneği sayesinde Kanatlı Güdüm Kiti kullanan savaş uçaklarımız, tehdit bölgesine hiç girmeden hedeflerini taarruz ederek bertaraf edebiliyor.” dedi.

Uzun menzil hakkında herhangi bir itki sistemine ihtiyaç duyulmadığını söyleyen Özlü, “Kit, atış irtifası ve hızıyla kazandığı enerjiyi, sahip olduğu dış geometrisini en verimli şekilde kullanarak, uzun menzile dönüştürüyor. Benzer sınıftaki güdümlü mühimmatlar içinde en uzun menzille fark yaratan Kanatlı Güdüm Kiti, hassas vuruş özelliğini Ataletsel Navigasyon Sistemi ve Küresel Konumlama Sistemi’nin bütünleşik güdüm kabiliyetinden alıyor. Hedefini 6 metrenin altında hassasiyetle vuran kit, hedefte yüksek imha ve hedef dışında da düşük yanal hasar sağlıyor.” ifadesini kullandı.

Geliştirme ve üretim sürecindeki başarıların ardından “Kanatlı Güdüm Kiti” ilk partisinin Mayıs ayında yapılacağını belirtti. Seri üretim için üretici sanayi kuruluşun belirlendiğini ve sözleşme aşamasına gelindiğini dile getirdi.  Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde ASELSAN tarafından geliştirilen, hedefi nokta atışıyla vurabilen Lazer Güdüm Kiti (LGK) geliştirilmişti. İlgili yazımızı okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak: AA, TÜBİTAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TÜBİTAK’tan “Kanatlı Güdüm Kiti”

0