Siber Saldırıları Dakikalar İçerisinde Tespit Edebilen Yerli Güvenlik Yazılımı Geliştirildi

Atara “ATAR” Diyen Güvenlik Yazılımı

Yerli yazılım firması olan Innovera tek bir kuruma yönelik yeri geldiğinde sayısı 4 bine ulaşan siber saldırıları 1 dakika içerisinde tespit edip, önleyebilecek “ATAR” adlı bir yazılım geliştirdi. Bazı yarışmalarda ödül alan yazılım, normal olarak 2 bin bilişim personelinin ilgilenmesi gereken problemi otomatik olarak çözebiliyor.

Geçtiğimiz yılda yapılan araştırma raporuna göre ülkemiz 90 milyon siber saldırıya maruz kalmış. Özellikle bu saldırılar son 6-7 ayda artarak devam ettiği belirtiliyor. Devletimiz buna bir takım önlemler almaya çalışsa da, bu konuda yerli firmalarımızın, eğitim kurumlarımızın ve bu işlerle uğraşan güzide gençlerimizin katkısı büyük.

Hacettepe Teknokent’te faliyet gösteren firmanın yönetici ortağı Burak Dayıoğlu, Anadolu Ajans muhabirine yaptığı açıklamada bütün kuruluşların siber saldırılara maruz kaldığını dile getirdi. Az alarm alan firmaların günde 300, banka ve telekomünikasyon firmalarının ise 3 bin ile 4 bin arasında alarm aldığını belirtti.

“Bu alarmları gören kişinin, bunların herhangi birine bakıp ‘Ahmet’in bilgisayarına acaba virüs mü bulaştı?’ diye incelemesi gerekiyor. Büyük bir banka için günde 4 bin alarm tespit ediliyor. Kurum personeli ise bunun 5 tanesine bakabiliyor, ama kalan 3 bin 995 tanesinin herhangi birinden gol yiyebiliyor.” diye konuştu. Dünya’da alternatifi az olan bir teknoloji geliştirdiklerini dile getiren Dayıoğlu, bu konu da İsrailli ve Amerikalı firmaların gerisinde olmadıklarını belirtti. Firmanın müşterileri arasında ise Türk Telekom ve EGM gibi kuruluşlar bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siber Saldırıları Dakikalar İçerisinde Tespit Edebilen Yerli Güvenlik Yazılımı Geliştirildi

0