Risk Değerlendirmesi Hangi Aralıklarla Yenilenmelidir?

İş güvenliğinde risk analizi yapılarak tehlike sınıfının kaçıncı derece olduğu ortaya çıkıyor.

Kanun gereğince çok tehlikeli işlerde 2 yıl, tehlikeli işlerde 4 yıl, az tehlikelilerde ise 6 yıl geçince risk değerlendirmesinin yenilenmesi gerekir. Normal şartlarda bu zaman dilimleri yeterlidir. Ancak bazı durumlarda bu süreler değişiklik gösterebilir.

Risk analizi, işletmenin işini sürdürdüğü sürece yaşanan meslek hastalıkları, iş kazaları gibi risklerin belirlenmesi için yapılan bir işlemdir. Alanında uzman olan kişilerce yapılan bu analiz, her sektörde farklı risk oranları olduğu için değişiklik göstermektedir. Yasal mevzuat gereği iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı alınan tüm tedbirler bu kapsamda yer alır.

Risk analizi yapılarak, işin tehlike sınıfı belirlenir. Böylece risk önleme ve azaltma konusunda birçok tedbir alınır. Sürekli izlenmesi gereken durumlar söz konusu olduğunda çeşitli gözlem ve ölçümlere dayanarak iyileştirmeler yapılır.

Hangi Durumlarda Risk Değerlendirilmesi Yenilenir?

Kanuna göre yukarıda saydığımız süreler yeniden analiz yapılması için yeterlidir. Ancak aşağıdaki durumlarda bu süreler geçerli değildir.

  • İş yerinin taşınması
  • Binanın yenilenmesi
  • Üretim şeklinin değişmesi
  • Ramak kala ya da iş kazası gibi durumların yaşanması
  • Çalışma ortamına ilişkin incelemelerde değişiklik yapılan mevduatların söz konusu olması
  • İşyeri dışından kaynaklanan sorunların yaşanması
  • Yeniden risk analizi yapılması gereken diğer değişiklikler

Risk Analizini Kim Yapar?

İlgili birim yetkilileri tarafından yapılan risk analizi, risk değerlendirme metodolojisine göre yapılır. PHA, JSA, HAZOP, FTA, ETA, Neden sonuç analizi gibi birçok teknik kullanılır.

Kabul edilebilir seviyeye indirilen riskler, belirlenen riskler gibi genel riskler incelenir. Böylece iş değişikliği durumunda, işe başlamada, meslek hastalığı ve iş kazası olması halinde, olağan zamanlarda iş güvenliği için risk analizi yapılır. İş güvenliği uzmanlarının işverene yazılı olarak bildireceği önlemler, iş kurumuna da bildirilir. Bu yüzden değişmesi gereken durumlardaki değişim işlemlerinin analizini yaptırıp, önlemi almadığınız durumlarda işinizin durdurulması gerekebilir. Çalışanlar ve işverenlerle görüşen iş güvenliği uzmanları risk analizi sonucu tehlike sınıfının değiştirilmesi gerektiğini bildirir ve beklenen süre içinde bununla ilgili işlemlerin yapılması beklenir.

İsteğe Bağlı Yenileme Olur Mu?

Risk değerlendirilmesi isteğe bağlı olarak da yapılabilir. Bu firmanın tercihine kalmış bir durumdur. Sabit düzen gerektiren işlerde aralıklar uzarken, hareketlilik gerektiren işlerde bu süreler kısalır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Risk Değerlendirmesi Hangi Aralıklarla Yenilenmelidir?

0