Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Nasıl Olunur?

Soysal Medya, Uzmanlarını Bekliyor

Şirketler, bireysel kullanıcılar, blogger’lar ve daha çok fazla kişi artık sosyal medyanın bir ucundan tuttu. Şirketler itibarlarını artırmak, bireysel kullanıcılar arkadaşlarını bulmak, blogger’lar ise kendilerini tanıtmak için sosyal medyaya giriyor. Dijital platformun dinamiklerini çok daha iyi analiz ederek işi profesyonel biçimde yürütmek isteyenler ise, sosyal medya eğitimi alıyor. Kariyerine sosyal medya uzmanı olarak yön verenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Haliyle de sosyal medya eğitimi veren kurum sayısı artıyor, eğitimi almak isteyenlerin önlerine bir çok eğitim fırsatı seriliyor. Dijital pazarlama stratejilerini sosyal medya üzerinden yapmak isteyen bir çok kişi ve kurum için farklı zamanlarda onlarca çeşit sosyal medya eğitimi sunulması bu pastanın paydaşlarını artırıyor.

Sosyal Medya Uzmanları Kimdir?

Internet üzerindeki bütün sosyal medya ağlara, adı gibi hakim; dijital dünyanın her türlü teorik bilgi ve pratik tecrübesine sahip kişileri sosyal medya uzmanı olarak tanımlayabiliriz. Küçük ölçekliden büyük ölçekliye onlarca firma, sosyal medya uzmanlarını havada kapıyor, bünyesindeki İletişim Departmanı personellerine sosyal medya eğitimi aldırıyor.

Markaların “Words of Mouth” Pazarlama Stratejileri

Dijitalleşme çağı yeni pazarlama stratejileri yarattı. Haliyle de, bir markanın itibarı, sadece yarattığı kimlik ve kalite ile değil, o markayı tercih edenlerin birbirlerine yaptığı yorumlarla da şekillenmeye başladı. “Words of Mouth Marketing” kısaca “Ağızdan Ağıza Pazarlama” işte tam bu noktada önem arz ediyor. Ürünlerini, sosyal medyada takipçisi fazla olan hesap sahiplerinin kullanmasını sağlayan markalara yönelik yazılan deneyimler ile marka bir anda yükselebiliyor ya da bir anda dibi boylayabiliyor. Markaların istihdam ettiği sosyal medya uzmanları, sosyal medya eğitimi ile aslında bu pazarlama stratejisine hizmet ediyor, markayı dijital platformlarda bireysel kullanıcılara ulaştırmaya çabalıyor.

Sosyal Medya Eğitimi Gerekli Mi?

İşini ayrıcalıklı yapmak isteyen herkesin, sosyal medya eğitimi almasında elbette oldukça fayda var. Bir arabayı çok iyi kullandığınızı düşünün ama ehliyetinizi almadan önce teorik kursa hiç gitmediğinizi varsayın. Yolun ortasında çok basit bir şeyden dolayı arabanız bozulduğunda, kendiniz o basit arızayı tamir edemez ve aracınızı ek masraf ile tamir ettirmek zorunda kalırsınız. Dijital platformda aynı bu örnek gibi. Sosyal medya eğitimi; sadece iyi gün eğitimleri değildir, aynı zamanda sosyal medya uzmanlarını karşılaşabilecekleri zorluklarla mücadeleye de hazırlar.

Eğitime Nasıl Karar Verilebilir?

Sosyal medya eğitimi veren kurumların iyi araştırılması gerekir, firmanın yetkilileriyle birebir görüşerek, verilen eğitimin tüm detayları öğrenilmelidir. Eğitimin kapsamı sizin planladığınız ile örtüşüyor mu? Eğitim saatleri size uygun mu? Kurumun size gösterdiği referanslar yeterli mi? Bu gibi sorulara alacağınız cevapları yeterli bulduğunuz bir kurumdan, sosyal medya eğitimi almanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Nasıl Olunur?

0