Dünyanın İlk Yumuşak Robotu ile Tanışın

Dünyanın İlk Yumuşak Robotu ile Tanışın

Bugün ki yazımızda sizler için Julia Sklar’ın “technologyreview” sitesinde yer alan ilginç makalesini çevirdik. Makalede Harvard Üniversitesinde tasarlanan Dünyanın tamamiyle yumuşak olan ilk robotu konu alınıyor. Küçükken stres atmak için sıktığımız yada duvarlara atıp yapıştırdığımız tuhaf oyuncaklara benzeyen bu robot, şimdi olmasa bile gelecekte çok değişik uygulamalara kapı açacağa benziyor.

İşte o makale; Araştırmacılar kendiliğinden hareket edebilen yumuşak bir robot yapmak için dahice bir tasarım kullandılar.

“Octobot” avuç içine sığan ve doğum günü partilerinde çocuklara verilen torbaya benzeyen süngerimsi küçük bir robot. Ama ilginç adına ve minik boyutuna rağmen, bu robot robotik alanına şaşırtıcı bir ilerleme sunuyor.

robottt

Robotu tasarlayan Harvard’daki araştırmacılara göre, o tamamen kendi kendine yeten ilk yumuşak robot. Bunun yanı sıra, bu robot detaylı elektronik bileşenler, batarya yada bilgisayar çipi gibi şeyler içermiyor ve bir bilgisayara bağlanmadan hareket ediyor.

Octobot temelde çok şirin bir dış görüntüsüyle birlikte pnömatik bir tüptür. Onu hareket ettirmek için ilaç dolaplarındaki türevlerine göre daha yoğun olan hidrojen peroksit, onun gövdesinin ortasından iki hazneye pompalanır. Bu basınç sıvıyı vücudun içindeki tüpler vasıtasıyla iter ve sonunda gaz üreten bir reaksiyonu katalize eden platinyum çizgisine girer. Buradan, gaz genleşir ve mikro-akışkan kontrol birimi olarak bilinen küçük bir çipe doğru hareket eder. Aynı zaman da o gazı aşağıya octobot’un dokunaçlarının yarısına dönüşümlü olarak yönlendirir.

Gazın dönüşümlü salınımı robotu dokunaçlarını aşağı yukarı kıpırdatan ve işlem boyunca dolaşan küçük bir dans yapıyormuş gibi gösteren şeydir. Octobot yaklaşık 1ml yakıtla neredeyse 8 dakika kadar hareket edebilir.

Peki böyle bir şey nasıl yapılabilinir?

Ryan Truby (Harvard’daki Jennifer Lewis Laboratuarında master öğrencisi)“ Bunun tüm parçalarını kendi başınıza yapmanız gerekiyor. “ Bahsedilen laboratuarda araştırmadaki malzemelerin yarısı yer alıyor. Ahtapot şekli için kalıp ve mikro-akışkan çip Robert Woods Laboratuarında yakınlarda geliştirilen şeyler arasında.

Octobot’un çoğu mikrdemo14oakışkan laboratuarındaki el altında bulunan malzemelerden yapılır. Ama araştırmacılar 300 denemeden sonra anca doğru tarifi elde edebildiler. İşe öncelikle boş bir özel yapım ahtapot kalıbına mikro akışkan çipi yerleştirmekle başlıyorlar. Sonra, silikon karışımını kalıbın içerisine döküp, çipi kapatıyorlar. Silikona 3-d printer ile mürekkep çizgileri püskürttükten sonra, bunu 4 gün kadar fırınlıyorlar. Bu octobot’un yapısını sızdırmaz hale getiriyor ve mürekkeplerden birini buharlaştırarak, arkasında basınçlı gazın içinden akacağı içi boş kalıplar bırakıyor.

Hala robotun hareketleri üzerindeki algılama ve programlama yeteneklerinde eksiklikler var. Ama bu çalışmalar böylesine yumuşak bir robotun yapılabileceğini gösterir nitelikte. 

Kaynak

Julia Sklar – MIT Technologyreview

Çeviri: www.teknolojiprojeleri.com

Orjinal makale için; https://www.technologyreview.com/s/603046/meet-the-worlds-first-completely-soft-robot/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın İlk Yumuşak Robotu ile Tanışın

0