Türkiye’nin İlk Ticari Çip Fabrikası

Ülkemiz özellikle savunma sanayii alanında atılımlar geçiriyor. Türkiye’nin ilk ticari çip fabrikası olarak hayata başlayan AB Mikro Nano firması, faaliyete başlamasının ardından ilk anlaşmasını önemli savunma şirketlerinden birisi olan Aselsan ile yaptı.  Firmada GaN transistörlerin entegre devrelerinin üretimini gerçekleştiriyor.

Teknoloji açısından büyük önem taşıyan Türkiye’nin ticari anlamdaki ilk çip fabrikası ilk üretimini Aselsan’a yapacak. Bilkent Üniversitesi ve Aselsan ortaklığında kurulan bu fabrika savunma, uzay, haberleşme ve enerji sektörlerinin ihtiyaç duyduğu ileri teknoloji ürünlerinin üretileceği çip fabrikası faaliyete geçti.

30 milyon dolarlık yatırım ile kurulan Aselsan Bilkent (AB) Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve Tic. A.Ş’de özellikle yarı iletken ve benzeri teknolojik malzemeleri içeren mikro ve nano boyuttaki aygıtların geliştirilmesi hedefleniyor. Türkiye’nin satın aldığı, hatta bazen istese de alamadığı ürünlerin daha gelişmiş versiyonlarının yapılması ana hedefler arasında. Bu tesiste üretilecek çipler sayesinde Türkiye Dünya’daki sayılı çip teknolojisine sahip ülkeler arasındaki yerini almayı istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk Ticari Çip Fabrikası

0