Global Melek Yatırım Politikaları Türkiye’de

Global Melek Yatırım Politikaları Türkiye’de

Tüm dünyada 50 milyar dolar işlem hacmiyle girişimcileri fonlayan melek yatırımcıların başkanları ve önde gelenleri bu yıl 13 Şubat’ta İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’ta Dünya Melek Yatırım Forumu’nda (WBAF) toplanıyorlar. Londra Borsa’sının ana sponsorluğunu üstlendiği bu yılki forumda yaklaşık 75 ülkeden yüzlerce melek yatırımcı İstanbul’da bir araya gelecek.

Merkezi Washington’da bulunan GBAN (Global Melek Yatırım Ticaret Örgütü), merkezi Brüksel’de bulunan EBAN ( Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü), merkezi Lagos’ta bulunan ABAN ( Afrika Melek Yatırım Ticaret Örgütü), merkezi Dubai’de bulunan MBAN (Ortadoğu Melek Yatırım Ticaret Örgütü)’nün yanı sıra merkezi Viyana’da bulunan UNIDO’nun (Birleşmiş Milletler Gelişim Organizasyonu) Girişimciliği Geliştirme Bölümü de bu Forum’un destekçileri arasında. Ev sahipliğini ise TBAA – Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği yapıyor.

Bu yıl tartışacakları konu ise çok ilginç: Kurumsal yatırım sermayesi ile melek yatırımcıları start-up aşamasından itibaren nasıl daha fazla buluşturabiliriz? Bu da şu demek: Yılda 50 milyar dolarlık melek yatırım pazarı, 96 milyar dolarlık kurumsal yatırım sermayesi ile buluştuğunda oluşacak çarpan etkisini lütfen siz hesaplayın.

dunya-melek-yatirimci-forumu

Bu yılki Forum’u girişimciler ve melek yatırımcılar için daha da değerli kılan unsur ise Körfez ülkelerinden yoğun bir yatırım delegasyonunun katılımı. Özellikle Bahreyn, Dubai ve Katar’dan gelen yatırım delegasyonlarına önemli isimler başkanlık ediyor. Örneğin Katar Kalkınma Bankası’nın CEO’su hem Türk hem de uluslararası start-up girişimcileriyle bizzat ilgileneceğini belirtti. Kuveyt ve Suudi Arabistan’dan da önemli yatırımcılar Forum’a katılacaklarını teyit ettiler. Bu da İstanbul’un hem Avrupa hem Afrika hem de Asya üçgeninde erken aşama yatırım ekosistemindeki önemini bir kat daha arttırıyor.

İngiltere Başbakanı’nın FinTech Özel Temsilcisi Alastair Lukies ve Türk Telekom’un CEO’su Paul Doany çok önemli iki konuşma yapacaklar. Alastair Lukies, FinTech sektörüne yatırım yapacak melek yatırımcıları önümüzdeki 25 yıl içinde nelerin beklediğini anlatacak. Paul Doany ise, hem kişisel melek yatırımcılık tecrübesi hem de Türk Telekom’daki kurumsal yatırım tecrübesini birleştirerek startup – melek yatırımcı – kurumsal yatırımcı triosuna iş birliği yaptıkları takdirde nasıl daha fazla exit üretebileceklerinin yol haritasını verecek. Bu yol haritası ile dünya ekonomisinin nasıl bir ivme kazanabileceğini Paul Doany anlatacak. İlk kez bu Forum’da açıklayacağı bu yol haritası ile hem girişimciler daha fazla yatırım alabilecek, hem melek yatırımcılar daha kolay exit edebilme imkanını bulabilecek hem de kurumsal yatırımcılar daha az riskle daha hızlı başarılı yatırımlar gerçekleştirebilecekler.

İngiltere’nin en iyi melek yatırımcısından Singapur’un en önemli yatırımcısına kadar, OECD yetkililerinden UNIDO liderlerine kadar onlarca ülkeden yüzün üzerinde konuşmacı, Forum’un on sekiz ayrı oturumunda dünya melek yatırım sektörünün geleceğini şekillendirecekler. Kurumsal sermaye ile melek yatırımcılar arasında işbirliği nasıl geliştirilebilir, borsalar melek yatırımcılar ve girişimciler için daha stratejik hale nasıl getirilebilir, girişimcilerin fonlanmasında ne tip inovatif finansal enstrümanlar geliştirilebilir, bankalar değişen global ekonomik düzende girişimciler için ne tip yeni roller üstlenecek, Teknopark’ların yatırımcılar için üstlenebilecekleri yeni sorumluluklar neler olacak, uluslararası rekabette şirketlerin kurumsal yatırım bölümleri nasıl rol oynayacak, FinTech sektörünün 2020 planları, Brexit’in dünya girişimcilerine yansımalarının neler olması bekleniyor, melek yatırımcılığın gelişmesinde G20 vizyonu nedir, girişimcilerin başarıyı yakalamalarını garantileyen teorinin ana iskeleti, Birleşmiş Milletler girişimcilik yatırım fonu nasıl işliyor, yabancı sermayenin doğrudan yatırım projelerinde startup ve melek yatırımcıların rolü nasıl arttırılabilir, melek yatırımcılara pratik çıkış stratejileri konularında ayrı ayrı oturumlar düzenlenecek.

melek-yatirim

Dünya melek yatırım sektörünün geleceğinin şekillendirileceği bu oturumlarda Türkiye çok güçlü temsil ediliyor. İTÜ Arıteknokent’in CEO’su Kenan Çolpan, TEB Özel Bankacılık Grup Koordinatörü Banu Taşkın, Bankalararası Kart Mekezi (BKM)nin desteklediği Fintech İstanbul Kurucularından Prof Selim Yazıcı ,Borsa İstanbul’un Başkanı Himmet Karadağ, Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdür Vekili Hakan Ertürk ve Sermaye Piyasaları Kurulu Başkan Yardımcısı Bora Oruç’un aralarında bulunduğu çok güçlü bir ekip bu Forum’da Türkiye’yi temsil ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global Melek Yatırım Politikaları Türkiye’de

0