Akıllı Ev Asistanı Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda akıllı ev asistanı kavramını açıklayacağız. Akıllı ev asistanından önce ev otomasyonu kavramı açıklayarak yazımıza başlayalım. Ev otomasyonu, son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hızla hayatımız giren ve konforlu, çevreye duyarlı, interaktif ihtiyaçlara cevap verebilen çözümleri ve teknolojiyi yaşam alanlarına uygulamak olarak özetlenebilen bir konfor sistemidir. 

Evi kalıcı ve elektriksel mimari ile donatma fikri hayatın tüm anlarında yaşayanlara eşlik edecek bir evin yine yaşayanların tüm ihtiyaç ve isteklerine uygun olarak, üstelik zaman içerisinde herhangi bir tadilata ihtiyaç duymadan şekillenmesi şeklinde de tanımlanabilir. Akıllı Ev Asistanı ise, özellikle çok katlı binalar (apartmanlar, ofisler) için geliştirilmiş sağlıklı, düşük maliyetli, modüler, genişletilebilir ve kolay kullanımlı bir Akıllı Ev teknolojisidir. 

Önerilen Yazı » Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır? Çeşitleri, Özellikleri

Akıllı Ev Asistanı Nelerden Oluşuyor?

Temelde; Merkezi Erişim Ünitesi, Oda Yönetim Ünitesi ve Kızılötesi Uzaktan kumandadan oluşmaktadır.

Merkezi Erişim Ünitesi; tüm Oda Yönetim Ünitelerine ve güvenlik özelliklerine merkezi erişim sağlar. Aynı zamanda internet ile ilgili işlemleri de yapar.

Oda Yönetim Ünitesi; oda içerisinde bulunan tüm cihazları kontrol eder, yönetir ve raporlar. Oda içerisindeki sensörleri okur ve planlanan işlemleri gerçekleştirir.

Kızılötesi Uzaktan Kumanda; Oda Yönetim Ünitesinin kontrolünü sağlar. Her kullanıcı bir adet taşıyabilir. Teknoloji, popüler Raspberry, Nextion ve ESP platformları kullanılarak modüler olarak geliştirilmiştir.

Akıllı Ev Asistanı Nasıl Çalışıyor?

Bina kapısı, daire kapısı ve alarm fonksiyonları ile afet durumu fonksiyonları Merkezi Erişim Ünitesi tarafından kontrol edilir. Merkezi Erişim Ünitesi her odada yer alan Oda Yönetim Ünitesine anlık GFSK şifreli, kablosuz bir bağlantı üzerinden bağlıdır. İletişim sadece gerekli olduğunda yapılır. Bu bağlantı WiFi değildir ve WiFi gibi sürekli radyasyon oluşturmaz.

Oda Yönetim Ünitesi odada yer alan elektrik tesisatının merkez buatına bağlanır. Bu sayede kablo gereksinimi en aza indirilmektedir. Yine bu sayede kablosuz bağlantı ihtiyacı da en aza indirilmektedir. Kullanıcılar, Kızıl Ötesi Uzaktan Kumandalar üzerinden Oda Yönetim Ünitesini kontrol ederek ya da Merkezi Erişim Ünitesi dokunmatik ekranından veya cep telefonu tablet ya da bilgisayarı kullanarak Akıllı Ev Asistanını kontrol edebilirler.

Ülkemizde de akıllı ev asistanı olarak yerli çalışmalar yapılmaktadır. Bu alanda yerli ürünler üreten SmartAsis ile bu ürünler hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Temel çıkış noktası, var olan teknolojilerin dezavantajlarını ortadan kaldırmak ve herkesin kolayca satın alabileceği ve kullanabileceği bir Akıllı Ev Otomasyonu ortaya çıkarmaktır.  Dizaynı, gömülü ve harici yazılımları, elektroniği hatta içerdiği şifreleme teknolojisi dahi yerli ve milli imkânlar ile geliştirilmiştir.

Detaylı bilgi almak için proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz: http://smartasis.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Ev Asistanı Nedir? Nasıl Çalışır?

0