Clickbait Nedir? Nasıl Uygulanır? Avantaj ve Dezavantajları

Clickbait Nedir?

Artık önemli bir konuma sahip olan internette tık tuzağı olarak da bilinen Clickbait, birçok internet sitesi tarafından yapılmaktadır. İnternet kullanıcılarının belirli bir sayfaya yönlendirilmesi için gerçekleştirilir. İlgi çekici birçok etken sayesinde kişinin tıklaması sağlanırken gerek avantajları gerek dezavantajlarının sayısı da bir hayli fazladır. Bilindiği gibi internette yapılan okumalarda başlıkların önemli bir yeri vardır. İçeriğin neyle alakalı olduğu başlıkla anlaşılırken tıklamaların büyük bölümü de başlık ilgisinden kaynaklıdır. İnternette dolaşan kullanıcıların önemli bir kısmı ise var olan içeriklere göz atmadan başlık üzerinden değerlendirme yapar. İşte, Clickbait denilen kavram burada devreye girer. İçerikle az ya da çok alakasız olan bir başlık kullanılarak kişinin içeriğin bulunduğu sayfaya giriş yapması sağlanır.

Clickbait Nasıl Uygulanır?

Var olan içeriğin çok daha yüksek oranda tık alması için ilgi çekici başlıklar kullanılarak uygulanır. Çoğu zaman başlıkla içerik arasında uyumsuzluk vardır. Ancak aynı konu bağlantısına sahip olması yeterlidir. İlgi çekici başlık sayesinde var olan amaç gerçekleşir ve tık kazanılır.  Böylelikle fazladan gelir elde edilirken uygulamalarda son derece hassas olunmalıdır. Çünkü yapılacak hatalı bir işlem sonucunda sitenin çok daha büyük bir kayıp yaşaması söz konusu olabilir.

Önerilen Yazı: Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Clickbait Avantajları ve Dezavantajları

Büyük ya da küçük ölçekli hemen her sitede Clickbait uygulamaları görülebilir. Son derece sık bir şekilde yapılırken bu sayede daha fazla görüntülenme elde edilir. Ayrıca buna ilave olarak daha çok reklam tıklaması kazanılması da ihtimal dahilindedir. Çok daha fazla kişinin dikkatinin çekilmesi, beklenilen bir konuda başlığın uygun oluşturulması ise sosyal paylaşım durumunda artışı da beraberinde getirir. Bu sayede paylaşımların birden artmasıyla bilinirlik elde edilir. Marka oluşturma süreçlerine başlama amacıyla da bu tip uygulamalar tercih edilebilir. Popülerlik kazanılırken kullanıcıların içeriği görüntülemesi sonucunda da fikir sahibi olması kazanılır. Özellikle tek bir hamle üzerinden bu şekilde bir işlem yapılabileceği gibi haber sitelerinde çok daha yoğun görülür. Haber içeriklerine kıyasla çok daha ilgi çekici, sansasyonel başlıklarla birkaç kat daha fazla tık alımı mümkündür.

Çok sık bir şekilde Clickbait yapılması ise kaliteyi büyük oranda düşürür. Özellikle kullanıcıların kandırılmış olduklarını düşünmeleri en büyük dezavantaj olarak nitelendirilir. Bir daha siteye giriş olmayacağı gibi engelleme durumları da görülebilir. Yöntemin çok sık kullanılıyor olması da sitenin bir anda diğer kalitesiz siteler sınıfına gerilemesine neden olabilir. Düzenli takipçi kitlesine sahip olmak için çok verimli olmadığı söylenebilir. Güvenilirlik algısının zarar görmesinden korkuluyor ise yapılması sırasında azami dikkat gösterilmesi gerekir. Tık tuzağı ya da tık avı olarak da tanımlanan uygulama kullanımlarında tüm süreçlerin doğru yapılması büyük öneme sahiptir. Tüm içeriklerin bu şekilde oluşturulması ise kazançtan çok telafisi imkansız zararlarla karşı karşıya kalınmasının başlıca sebebi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Clickbait Nedir? Nasıl Uygulanır? Avantaj ve Dezavantajları

0