Güvenli Otomobil Sürüş Teknolojisi: GOST

Bu yazımızda sizden gelen bir projeyi paylaşıyoruz. Takipçilerimizden Engin Ağaç Bey’in üzerinde çalıştığı projesini bizimle paylaştı. Kendisi her türlü çalışmayı yapmış ve yatırımcı aramaktadır. Bu yazımızda “Güvenli Otomobil Sürüş Teknolojisi” yani GOST hakkında Engin Bey, bizlere projesi hakkında bilgiler verdi.

Alkollü araç kullanımı bütün dünya ülkelerinde yasaklanmış olmasına rağmen yine de alkollü olarak araç kullanılmaktadır. Alkollü araç kullanımı sonucunda pek çok kazalar olmaktadır. Bu tür kazalar sonucunda pek çok kişi sakatlanmakta ve yaralanmaktadır ve maalesef ölüm olayları olmaktadır. Ayrıca milyonlarca dolarlık maddi zararlar olmaktadır.

Bu tür kazaları engellemek için bazı kurumlar ve bazı firmalar projeler yapmaktadır veya bu tür projeleri desteklemektedir. Bu tür kazaları engellemek için yapılan projelerde alkol metre cihazının immobilizer sistem aracılığıyla motora bağlantısı yapılmıştır.

Önerilen Yazı » İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Güvenli Otomobil Sürüş Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Yapılan projelerin çalışma prensibi şu şekildedir. Sürücü aracını çalıştırmak istediğinde alkol testinden geçmek zorundadır. Araç çalıştırıldıktan sonra sürücünün alkol almasını engellemek içinde cihazın belirleyeceği süre içinde her defasında alkol testinden geçmesi istenmiştir. Böylece bir sürücünün aracını çalıştırdıktan sonra alkol alması engellenmeye çalışılmıştır.

Soru cevap şeklinde projemize bakalım;

Projenin Adı Nedir?

Bu projenin adı GOST Güvenli Otomobil Sürüş Teknolojisi

GOST projesi teknolojisi neleri kapsar?

GOST projesi; hız sensörü, voltaj sensörü, zaman sensörü, alkol metre cihazı, MQ3 alkol koku sensörleri ve yüz tanıma algoritması teknolojisi kullanılarak yapılmıştır. Yüz tanıma algoritmasının işleyiş şeması projeye göre düzenlenmiş olup adı geçen sensör özelliklerini de kullanarak yeni bir yazılım yapılmıştır.

GOST projesi sayesinde neler yapılabilir?

Çeşitli sorunları çözebilir;

  • Alkollü araç kullanmayı % 100 engelleyebiliriz.
  • Ehliyetsiz araç kullanmayı kesin olarak engelleyebiliriz.
  • Trafikte arkadan ceza kesildiğinde kesilen ceza, o anda aracı kim kullanıyorsa o sürücüye gelir.
  • Bir araç dünyanın neresinde çalıştırılırsa çalıştırılsın aracı kullanan kişinin kimlik bilgilerine ulaşılabilir.

GOST projesi teknolojisi bütün araçlarda kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir. Bu teknoloji aracın orijinalliğini bozmadan araçlarda kullanılabilir.

GOST projesi sayesinde başka neler yapılabilir?

Bu proje sayesinde çalışır durumdaki bir aracın bile çalınmasını engelleyebiliriz.

Önerilen Yazı » Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

GOST Teknolojisi Nerelerde Kullanılabilir?

Benzeri teknolojiler Fransa, Finlandiya, Kanada, İsveç gibi ülkelerde zorunlu cihaz olarak araçlarda bulundurulmaktadır. Özellikle okul servislerinde şehirlerarası otobüs firmalarında kargo ve lojistik firmalarında ve son zamanlarda da özel araçlarda da zorunlu bir cihaz olarak araçlarda bulundurulmaktadır.

İnsanlar bu cihazı neden kullanmak istesin?

Yaptığı işin önemini bilen veya müşterilerine çok daha iyi hizmet vermek isteyen firmalar ,diğer firmalara göre daha güvenilir bir hizmet verebileceklerini ispatlamak için ,mal ve can güvenliği açısından bu cihazı kullanmak isteyecektir.

GOST projesinin diğer projelerden farkı nedir?

  1. Alkol testinden geçen kişinin sürücü olduğuna emin misin?
  2. Aracın içinde birden çok kişi varsa bir başkasının alkol testinden geçmesini nasıl engellersiniz?
  3. Sürücü alkollü değilse ve hiç alkol kullanmayan biriyse, aracını her kullanmak istediğinde ve aracını çalıştırdıktan sonra her defasında neden alkol testinden geçmek zorunda kalsın ki?
  4. Gün içinde şoför değişikliği olduğunda veya aracın her durup kalkması durumunda şoför değişikliği olduğunda ne yapılabilir?
  5. Şoför alkollü değilse aracın içinde bir başkasının önceden alkol almış olması veya o anda alıyor olması cihazın aracı çalıştırmasını neden engellesin veya çalışır durumdaki bir aracı neden stop ettirsin ki?
  6. Araç içinde cihazınız alkol bileşenlerine karşı hassas mı?

7.Bilinçli olarak alkol kullanan bir sürücü aracını kullanacağı zaman neden alkol testinden geçmek zorunda kalsın ki?

8.Bir sürücü ellerine şeffaf eldiven takarak alkol testinden geçebilir. Bu durumda ne yapabilirsiniz.

GOST projesi bu tür hassasiyetler göz önüne alınarak yapılmıştır ve bir sürücü aracını çalıştırdıktan sonra istop ettirene kadar kontrol altındadır.

GOST projesinin diğer üstünlükleri nelerdir?

Ehliyetiniz olmadan çalışır durumdaki bir aracı bile kesinlikle kullanamazsınız. Araç sahibi ve aracı kullanacak kişiler bir defaya mahsus ehliyetini cihaza tanıtmak zorundadır. Diğer zamanlarda kullanmak istediğinde ehliyetini yanında bulundur olması yeterlidir. Çalışır durumdaki bir aracın istop etme şekli belirtilmiştir. Bazı ülkelerde sürücüler için sıfır tolerans istenirken bazı ülkelerde 0,08 promile kadar alkol kullanımına müsaade edilmiştir. Proje ile ilgili ortak çalışma, yatırım ve detaylar için proje sahibine engin_29a@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenli Otomobil Sürüş Teknolojisi: GOST

0