iPhone Ekran ve Ön Cam Değişimi Nasıl Yapılır? Nerede Yapılır?

iPhone Ekran ve Ön Cam Değişimi Nasıl Yapılır? Nerede Yapılır?

Bu yazımızda Apple’ın teknik servisi FotoParca.com‘un katkılarıyla, iphone ekran ve ön cam değişimi hakkında bilgiler paylaşacağız. iPhone’un ekranı kırıldığında hemen arayışa geçeriz. iPhone ekran değişimi yaptıracağımız güvenli bir teknik servis ararız. Peki ön cam değişimi diye bir şey duydunuz mu? iPhone ekranları 2 katmanlıdır ve üstteki kısım ayrı değişebiliyor. Bu işleme iPhone ön cam değişimi diyoruz ve en önemlisi bu işlemi her teknik servis yapamıyor. Peki nedir bu ön cam değişimi, nasıl yapılır?

iPhone Ön Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

iPhone ekranları 2 katmandan oluşur, en üstte dokunduğumuz cam ve altta dokunmayı yöneten ve görüntü veren lcd ekran bulunur. Ön cam kırıldığında dokunmatik çalışır ve görüntü alırsınız, lcd ekran kırıldığında ise dokunmatik bozulabilir, görüntü bozuk veya yarım gelebilir. Eğer iç ekran sağlam ve dokunmatik çalışıyor ise öndeki cam değişebilir. Bu işleme iPhone ön cam değişimi denir.

iPhone ön cam değişimini her servis yapmaz, bu iş için özel laminasyon makineleri gereklidir. Ön cam değişimi yaptırmadan önce en kaliteli, tecrübeli servis hangisidir araştırmak gerekir. Ülkemizde bu işin öncüsü ve en fazla cam değişimi yapan teknik servis FotoParca Apple Teknik servisidir. 

FotoParca’nın üzerinde durduğu konu ise bazı servislerin ön cam değişimi yaptırmanın ekrana zarar vereceğini veya sonradan sorun yaratacağını söylemesi. Bunlara aldırış etmememiz gerektiğini söylüyor. Ön cam değişimi tecrübe ve yatırım isteyen bir iştir. Ayrıca bu işi bilmeyenler bunun sorun yaratacağını söyleyip müşteriyi kandırdığını ve müşterinin iPhone’u üzerinden çıkan camı kırık orijinal ekranı da satarak haksız kazanç elde ettiğini de ayrıca belirtiyorlar.

Ön Cam Değişimi Avantajları Nedir?

iPhone ön cam değişimi yaptırmanın dezavantajı yoktur, avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Orijinal ekranınız değişmediği için orjinallik kaybınız olmaz.
 • Suya dayanıklılığı sağlayan bantlar yenilenir ve suya dayanıklılık özelliği devam eder.
 • Parmak izi çalışmaya devam eder.
 • Görüntü kalitesi bozulmaz
 • Zamanla yıpranan ekran çerçevesi yenilenmiş olur.
 • Ekranınız daha dayanıklı hale gelir.

Ön cam değişimi yapılan iPhone modelleri

 • iPhone X ön cam değişimi
 • iPhone 8, 8 Plus ön cam değişimi
 • iPhone 7, 7 Plus ön cam değişimi
 • iPhone 6s, 6s Plus ön cam değişimi
 • iPhone 6, 6 Plus ön cam değişimi

iPhone Ekran Değişim Fiyatları

iPhone ekran değişim fiyatları modele göre farklılık göstermektedir. iPhone 8 ekran değişimleri ve diğer tüm modellerin fiyat bilgileri firmanın internet sitesinde belirtilmiştir. Ön cam değişimi ekran değişimine göre daha ekonomiktir. Orijinal ekranınız değişmediği için çok cazip tutarlara ön cam değişimi yaptırabilirsiniz. Bu konularla alakalı daha detaylı bilgi için firmanın internet sitesini inceleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPhone Ekran ve Ön Cam Değişimi Nasıl Yapılır? Nerede Yapılır?

0