Julian Assange Kimdir? Wikileaks Kuruluşu

Julian Assange Kimdir? Wikileaks Süreci

3 Temmuz 1971’de Avustralya’da doğan ve sonrasında Melbourne Üniversitesi mezuniyetini tamamlayan bilgisayar programcısı Julian Assange kimdir? Herkes Wikileaks sitesinin editörü olarak ismini duyarken çok daha fazlasına sahiptir. Çeşitli okullarda bilgisayar üzerine eğitim alması ve kendisini bu yönde geliştirmesi iyi bir hacker olmasını da beraberinde getirdi. 1987 yılına geldiğinde Mendax ismini kullanarak çeşitli hacker işlemleri gerçekleştirdi. Ardından bir hacker grubunu oluşturdu. Hacklediği siteler arasında ABD Deniz Kuvvetleri, Pentagon, NASA, Citibank, Motorola, Panasonic ve çok daha fazlası yer alır. Peki, Julian Assange bunları nasıl gerçekleştirdi?

Julian Assange Programcılık Dönemi

Wikileaks basın sözcülüğü ya da kuruluşu öncesinde çeşitli kurumlarda çalışan Assange, 1999 yılında hükümetler tarafından yapılan sistematik istismar durumlarını tespit etmiştir. Ulusal Güvenlik Ajansı’na sunulan bir patentin tüm insanların telefonlarını dinleyebilmesi, arşivleyebilmesine imkan tanımasına karşı çıkmıştır. Bir yabancı casus ajansı olarak ifade edilen bu durumun temel özgürlük prensiplerine aykırı olduğunu iddia etmiştir. İnsanların telefon görüşmelerinin dinlenmesini ve internetin etkisini belirtmiştir. Kurtuluş amacı olarak görülen internetin aynı zamanda totaliter bir yapı için kolaylaştırıcı unsur olabileceğine inanmıştır. Radikal Demokrasi kavramını savunurken halkların devletlerden daha güçlü olabileceğini de savunmuştur.

Wikileaks Kuruluşu ve Sonrası

Dokuz kişiden oluşan yönetim kuruluna sahip olan Wikileaks 2006 yılında kurulurken Assange, kendisini editör olarak tanımlar. Bir sahiplik durumu olmadığını açıklar ve bu site halkın bilgilendirilmesine yarayacak açıklamasını yapar. Siteye yüklenen belgelerin tamamında son söz ise Assange’a aittir. Genel anlamda bakıldığında Küba’da var olan Amerikan Üssü ya da Guantanoma’da ABD yönetiminin yaptığı insanlık dışı uygulamaların belgeleri ifşa edilmiştir. Kenya’da yargısız infazlar yapılması, Afganistan ve sonrasındaki Irak savaşlarında da sivil ölümlerin ne boyutlarda olduğu bu siteyle açığa çıkmıştır. Çok hızlı bir şekilde büyüyerek devam eden sitenin ortaya koyduğu belgeler infiala yol açmıştır. 2010 sonrasında ise Julian Assange aleyhine kampanyalar başlatılmıştır.

Hemen İsveç’te cinsel taciz suçlamasıyla soruşturma başlatılırken Julian Assange tutuklanır. Ancak kefaletle tahliye işlemi gerçekleştirilir. Hemen herkesin siyasi saiklerle suçlamalar yaptığı bilinen Assange ise belgeler yayınlamaya devam eder. İngiltere’de zor ve baskılar altında yaşamak güçleşince Ekvador hükümetinden siyasi sığınma hakkı talep eder. Onay alması sonrasında İngiltere’de Ekvador Büyükelçiliği’ne giriş yapar. Ve uzun yıllar burada kalır. 2019 yılının 11 Nisan günü ise sığınma hakkının kaldırılması üzerine İngiltere polisi tarafından tutuklandı. ABD’de açılan casusluk soruşturması bunun üzerinde etkili oldu. ABD’ye iade talebi gerekçe gösterilirken 2017’de verilen Ekvador vatandaşlığı da 2019 yılında kaldırıldı.

ABD Casusluk Soruşturması Julian Assange

Tüm haklarını kaybetmesine ve tutuklanmasına neden olan olayda ABD ordusuna ait gizli belgelerin nasıl temin edildiği sorusu vardır. Bradley Mannig isimli er üzerinden casusluk yapıldığı araştırılır. Özellikle operasyonlara dair bilgilerin yayınlanması, ABD ordusuna karşı suçlamaların bulunması da büyük bir itibar kaybına yol açtı. Basın önünde bu durumların tartışılması bir risk oluştururken Julian Assange yargılanmasına devam ediliyor. Sadece ABD değil, farklı ülkelere dair de çeşitli konularda deşifre edilen durumlar yer alıyor. Wikileaks belgeleri şu an itibariyle en kapsamlı hacker olayı olayı olarak tarihe geçmiştir.

Önerilen Yazı: Henry Ford Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Julian Assange Kimdir? Wikileaks Kuruluşu

0