Overclock (Hız Aşırtma) Nedir? Nasıl Yapılır?

Overclock (Hız Aşırtma) Nedir?

Günümüzde bilgisayarlar aktif olarak kullanılan teknolojik ürünlerin başında yer alıyor. İşlem yapma kolaylığı sayesinde işler daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabiliyor. Kullanılan bilgisayarın özelliklerinin hızlı olması da işlem yapma kolaylığını daha da arttırıyor. 2.2 GHZ hıza sahip olan bir bilgisayarı daha da hızlı konuma getirebiliyoruz. Overclock işlemci hızının artmasına yönelik yapılan çalışmadır. Bu işlem sadece işlem hızına değil bilgisayarın diğer özellikleri olan Ram, ekran kartı için de yapılabiliyor. Bu işlemleri yapabilmeniz için de BİOS ayarlarına girmeniz gerekiyor. En iyi performansı elde etmek isterseniz BIOS ayarlarını yapmanız gerekiyor.

Overclock Nasıl Yapılır?

Hız aşırtma işlemini yapabilmeniz İçin BIOS ayarları hakkında bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır. BIOS ayarlarına giriş yaparak advanced kısmına gelmeniz gerekiyor. Burada FSP değerlerini veya işlemci çarpanını değiştirmekle işe başlıyorsunuz. CPU hızını birde arttırmanız verim almanızı engeller. Bunun yerine 10 veya 20 MHZ olarak arttırabilirsiniz. Bu işlemi yaparken de ısınma oranını göz önünde bulundurun. Isı değerleri normal ise bilgisayarı açarak hız kontrolünü yapabilirsiniz. Aşırı bir ısınma durumu mevcut ise değerleri düşürebilirsiniz.

Overclock yaparken bu değerleri düşürmez iseniz yanma riski oluşacaktır. Isının düşmesini sağlamak için kaliteli bir fan da tercih edilebilir. BIOS kısmında ayarlamaları yaparken önceki değerleri not etmeyi unutmayın. Isınma olduğunda eski ayarlara geri dönüş sağlayabilirsiniz. Bu değerleri masa üstü bilgisayarlar da yapabilirsiniz. Değer değişimi sonrası ilgili yazılımlardan hız kontrolünü de yapmayı ihmal etmeyin. Ekran kartı ve Ram için de aynı değer uygulaması yapılabilir. Hızlanma bu sayede aktif olarak bilgisayarınızın özelliklerine de yansıyacaktır. Hızlanma sayesinde bilgisayarınızın çalışma değerlerinde artış yaşanır ve düzenli bir kullanım sağlamanıza da yardımcı olur.

Notebooklarda Overclock Nasıl Yapılır?

Notebooklar masa üstü bilgisayarlara göre daha hızlı ısınır. Bunun için burada hız aşırtma yapılması önerilmez. Güçlü bir soğutmaya sahip olan bilgisayar mevcut ise test edilerek uygulanması daha doğru olacaktır. İlgili menü seçenekleri de notebooklarda bulunmuyor. Ancak yeni nesil işlemciye sahip olan notebooklarda hız aşırtma test edilerek uygulanabilir.

Önerilen Yazımız: BIOS Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Overclock (Hız Aşırtma) Nedir? Nasıl Yapılır?

0