Pisagor Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Gidilir?

Pisagor Ağacı Nedir?

Matematik özelinde bilimsel çevrelerce kabul edilen en özel teoremlerden bir tanesi olan Pisagor için Bolu’da bulunan Pisagor Ağacının önemi büyüktür. Yedigöller Milli Parkı içerisinde var olan ağacın bu teoremi ispatlayacak yapıda olması da ağacın bu isimle anılmasını beraberinde getirmiştir. Hali hazırda teorem ispatı için kullanılan ilk husus, Pisagor ağacının fraktal gölgesidir. Peki, bu ağacın özellikleri nelerdir ve neden bu kadar önemlidir?

Pisagor Ağacı Özellikleri

Bolu’nun turistik yerlerinden olan Yedigöller Milli Parkı içerisinde çok farklı ağaç türleri bulunur. Her yıl on binlerce kişinin ziyaret ettiği park içerisinde Pisagor ismiyle anılan bir ağaçta dikkatleri çekmektedir. Birbiri ardına eklenen yapıların bulunması ve diğer ağaçlarla üçgen oluşturması da Pisagor adlandırmasını kaçınılmaz kılar. Sonsuzluk teoremi de rahatlıkla çıkarılırken ağaca dayanması ortaya hipotenüs durumunu çıkarır.

Üstte bulunan karenin boyutu da dikkatleri çeker. Çünkü teoremde olduğu gibi ilk karenin kenarı 100 cm, ikinci kare 50 cm ve üçüncü kare 25 cm ile yarı yarıya ölçüm durumu içerir. Kareler arasında bu sayede ardışık bir bağıntı ortaya çıkarken sonsuza kadar gidebilir olması da gerçekleşir. Küçülen karelerle birlikte ortaya çıkan üçgen yapısı da görülmeye değerdir. Farklı ya da ilgi çekici şekil anlamına gelen fraktal yapısıyla da Pisagor ağacı dikkatleri çekmeye devam eder. Çember ya da daire yapısında olmadığı gibi deltoit şeklinde de değildir. Sahip olduğu şekilsel özelliği de sonsuzluk kavramını açıklar niteliktedir. Dalları nokta üzerinde birleşen yapıda yükselmesi de Pisagor teoreminin sahip olduğu kavramları kanıtlar. Bir nokta üzerinde birleşimiyle fraktal gölgelik kavramı ortaya çıkar.

Ayrıca okuyabilirsiniz: Harezmi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Bilim insanlarının incelemeleri sonucunda Pisagor teoreminin kanıtında bu ağacın büyük bir yeri vardır. Pisagor tarafından ortaya atılan teoreme göre, ki uzun yıllardır matematiğin en önemli parçalarından biri olmuştur, bir dik açılı üçgende bulunan iki kenarın karesinin toplamıyla hipotenüs karesi eşittir. Buna matematik çerçevesinde evrensel kabul edilen durum olmasına karşın yine de teorem ispatı ve kabul görme durumu uzunca süre almıştır. Yeryüzü şekilleri arasında bu teoremin ispatı ise Pisagor ağacıdır. Ayrıca matematik ile sanatın bir arada olabilmesi adına da ağacın değerli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Pisagor Ağacına Nasıl Gidilir?

Bolu’ya yolunuz düşerse, orada bulunan Yedigöller milli parkına uğrayabilirsiniz. Yedigöller parkının içinde turizm açısından öneme sahip pisagor ağacının ziyaretçileri her yıl artmaktadır. Matematiğin bir gerçekçi yönünün de doğada bulunmasını ifade eder. Yapısı, görünümü ve kendiliğinden meydana gelen estetik yapısıyla kazandırdığı faydalarda Pisagor ağacı bilinmezliğini başka boyutlara taşır. Matematiğin soyut olmadığını gösterir niteliğe sahip ağaç için binlerce kilometre uzaklıktan gelen bilimsel çalışmalar yapan kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Aldığı isim ve sahip olduğu nitelik ile uzun yıllar boyu, bilim camiasını kendisine hayran bırakmaya da devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pisagor Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Gidilir?

0