S-400 Hava Savunma Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

S-400 Hava Savunma Sistemi Nedir?

Son olarak Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma çerçevesinde satışıyla gündeme gelen S-400 hava savunma sistemi, birçok eleştiri ve övgüyü beraberinde getirdi. Amerikan savunma sistemleri gibi yüksek etkili koruma özelliğiyle bilinen S-400 savunma sistemi Eylül 2017’de ülkemiz ile imzalanan anlaşma çerçevesinde dört bataryadan oluşan iki adet S-400 hava savunma sistemi alındı. Bunun ücreti olarakta Türkiye, Rusya’ya 2.5 milyar dolar ödeme yapacak.

S-400 Hava Savunma Sistemi Özellikleri

S-300 füzeleri sonrasında geliştirilmeye başlanan S-400, Rusya’nın 2007 yılından beri ürettiği “yüksek etkili koruma” sunan sistemdir. Halihazırda Rusya envanterine kayıtlı olup en iyi hava savunma sistemlerinin başında geldiği de dile getirilmektedir. S-400 taburu olarak ifade edilen bir parça, mobil operasyon merkezi ve 8 fırlatıcı ile birlikte 32 füzeden meydana gelir. Burada önemli bir özellik olarak karşımıza otomatik işleyişli olmasıyla beraber var olan hedeflere kilitleme yapması ve sonrasında hızlı bir şekilde bu hedefleri vurması geliyor. 

Önerilen Yazımız: ASELSAN Tufan: Elektromanyetik Top Sistemi Özellikleri

Başta savaş uçakları olmak üzere radar tespitleri sağlayan kontrol uçakları, keşif uçakları ya da taktik uçakların imha edilmesinde etkili bir silah. Operasyonel taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler ve hipersonik tüm hedefler içinde kullanımı söz konusu. Var olan klasikleşmiş hava saldırılarının yanı sıra gelişmiş hava saldırısı araçlarının yok edilmesi de saniyeler içinde tespitiyle mümkün oluyor.

S-400 Hava Savunma Sistemi Füze Hedefleri

Var olan kısa, orta ve uzun menziller için füzelerin aynı anda kullanımı da mümkün oluyor. Bununla birlikte saniyede 4.8 kilometre hızla gönderim sağlanırken hedefe tepki süresi ise 10 saniyenin altındadır. Bu sayede çok hızlı ve ani saldırı durumlarında dahi hava savunma sistemlerinin karşılık vermesi büyük felaketlerin önüne geçecek cinsten. 600 kilometrelik uzaklığa sahip hedeflerin belirlenmesi ve yok edilmesi de sistem özelliklerini gösteriyor. Hedef algılama özelliği gelişmiş olan S-400 hava savunma sistemleri, hedef vurma başarısıyla da adından söz ettiriyor. Var olan testlere göre çok uzun menzilli 40N6 model füzesiyle 400 kilometre uzaklıktaki hedefler vurulabiliyor.

Önerilen Yazımız: F-16 (Savaşan Şahin) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Uzun menzil olarak belirtilen 48N6 model füzesinin kullanımıyla 250 kilometreye kadar hedeflerin tam anlamıyla yok edilmesi, zarar görmesi sağlanıyor. Orta menzilli olan 9M96E2 model başlıklı füzeyle ise 120 kilometreye kadar atışlar başarılı oluyor. En kısa menzilli 40 kilometreye kadar vurabilirken birçok ağır gelişmiş yapılı düşman uçakları da hedef seçiliyor. Hayalet uçakların, bombardıman uçakların ve erken uyarı radar uçaklarının sistem tarafından hedef seçilmesinde sorun bulunmuyor. Tomahawk füzeleri de yine hedefler listesinde yer alırken oldukça yüksek hasar verme gücüne de sahip. Halihazırda Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi ve Pasifik ile Baltık askeri filolarında kullandığı biliniyor. Türkiye ile birlikte satın alan ülkelerden bir diğeri de Çin. 2020 yılı içerisinde ise çok daha fazla sayıda kullanılması öngörülüyor.

Önerilen Yazımız: Balistik Füzeler ve Çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

S-400 Hava Savunma Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0