SU-35 Uçağı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

SU 35 Uçağı Nedir?

SU-27 Rus savaş uçağının modernizasyonuyla elde edilen SU-35, büyük bir manevra kabiliyetine sahip avcı uçağı özelliğine sahiptir. 4.Nesil hava taarruz uçağı olmasının yanı sıra, NATO’da Flanker E ismiyle karşılığı vardır. İlk üretme serüveni 80’li yıllarda başlamıştır. Sonrada savaş uçaklarının önemi artmasıyla Ruslarda bu uçaklarını etkili bir hale getirmiştir. Başta Rusya olmak üzere BRICS ülkeleri tarafından kullanılan SU-35 son olarak ise Güney Kore tarafından yapılan siparişle gündeme gelmiştir. Her ne kadar NATO sistemlerine uyumlu olmasa da ABD müttefiki olan Güney Kore’nin böyle bir siparişte bulunma isteği de uçağın imkanları açısından değerli görülmüştür.

SU-35 Tarihi

Tek kişilik olan 4.nesil savaş uçağında çok maksatlı süper manevra kabiliyeti bulunurken ilk modernizasyon ise 2006 yılında başlamıştır. Sonrasında 2008 yılında ilk uçuş başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş. Akabinde Rusya Hava Kuvvetleri tarafından kullanıma alınarak SU-35S kodu verilmiştir.

Önerilen Yazı » F-16 (Savaşan Şahin) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

SU-35 Uçağı Özellikleri

İlk akla gelen özellikleri arasında güdümlü hassas füzeler dikkat çekmektedir. Yüksek manevra kabiliyetine sahip olması da uçuşlarda çok daha büyük imkanları beraberinde getirir. Ayrıca radar sistemi de tam anlamıyla yenilenmiş olup gövde kısmında ekstra bir kanata daha sahiptir. Dijital bilgi yönetimi açısından önem taşıyan aviyonik sistem bu uçaklarda mevcuttur. Gerek takip edilen gerek vurulan hedef sayısını gösterebilen radar sistemi, uzun bir menzile sahip olduğu da belirtilmektedir.

Bir diğer özelliği ise düşük radar görünürlüğüne sahip olmasıdır. Bu özellik savaş uçakları için büyük bir avantajdır. Sistemlerin net bir şekilde tespiti bir hayli zaman alması düşman güçlere karşı etkili olmasını sağlamaktadır. Diğer neslinde önemli farkı ise itme gücünün arttırılmasının yanı sıra, azami kalkış ağırlığı 34.5 ton olmasıdır. Maksimum hızı ise saatte 2500 kilometre olarak biliniyor. 3600 kilometre menzile sahip olan savaş uçağında uçuş tavanı ise 18 km olarak belirtilmiştir.

SU-35 Uçağı Silahları

Silah ağırlığı toplamda 8 ton olan SU-35 içerisinde 12 silah süspansiyon noktası bulunuyor. 30 mm uçak topu mevcut olup hızlı manevra imkânı da çok daha iyi bir şekilde bombalama sağlıyor. Etkili silahların kullanımı havadan havaya olabileceği gibi havadan karaya da yapılabiliyor. 22 metre boya sahip olan SU-35 uçaklarının kanat uzunluğu ise 14.2 metredir. 6.05 metre yükseklik olup menzilin 5.500 kilometre kadar çıkması ihtimal dahilindedir. Çoğunlukla F22 ile kıyaslanırken birçok açıdan çok daha başarılı süreçlere dahil olduğu bilinmektedir. Özellikle 4.Nesil savaş uçakları çerçevesinde en iyi motorlardan bir tanesini bulundurması da öne çıkmasını beraberinde getirir.

Önerilen Yazı » TF-X (Yerli Savaş Uçağı) Projesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

SU-35 Kullanımı

Uçaklarda var olan en önemli hususlardan bir tanesi de kuşkusuz silahlardır. Bu alanda en iyilerinden bir tanesinin SU-35 olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Son olarak Suriye topraklarında Rusya tarafından gerçekleştirilen bombalama operasyonlarında başarılı olduğu raporlanmış. İran ve Irak hava sahalarının kullanılması sonucunda böyle uzak bir bölgeye giderek başarı sağlaması da birçok ülkenin dikkatini çekti. Son olarak Çin tarafından talep edilen SU-35 uçakları sayesinde Rusya’nın 3 milyar dolar gibi bir kazanç elde edeceği ifade ediliyor. Yazımızı yeni bilgilerle güncelleyerek geliştireceğiz. Siz de katkı sunmak isterseniz alt taraftaki yorum kısmından veya bize mail atarak paylaşabilirsiniz.

One thought on “SU-35 Uçağı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  • 14 Haziran 2022 tarihinde, saat 08:49
    Permalink

    Biz neden almıyoruz bu uçaklardan. 80 adet gibi alıp natodan ayrı bir güç filo olarak tutamazmıyız acaba….

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SU-35 Uçağı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

1