Torrent Nedir? Yasal Mı? 15 Torrent Sitesinin Detayları

Bu yazımızda torrent kavramını açıklayacağız. Torrent nedir? Torrent yasal mıdır? Bu gibi aklımıza gelen soruları cevaplayacağız. Torrent; bir indirme protokolü olarak karşımıza çıkmaktadır. Torrentin normal indirmelerden en büyük farkı çok daha yüksek hızda indirmeye olanak sağlamasıdır. Eski bir hacker olan Bram Cohen tarafından yazılan bir uygulamanın ilk adımı internette yapılacak bir arama sonrasında istenen dosyaya ait .torrent uzantılı dosyanın indirilmesiyle başlar.

Yaklaşık 50 Kb büyüklüğünde olan bu dosya sayesinde, istemciler herhangi bir torrent yazılımı kullanarak bu dosyayı paylaşan kullanıcıların oluşturduğu kümeye (swarm) dahil olurlar. Bu kümedeki her kullanıcı dosyanın indirdiği kadarını diğer kullanıcılara sağlamakla yükümlü olurlar ve tüm bu işlemleri de izleyici (tracker) isimli bir sunucu kontrol eder. Bir kümenin kurulması için tüm dosyaya sahip en az bir kullanıcının (seeder) olması gerekir. Böylelikle de bu yapı dosyanın hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlar.

Torrentler yasal sitelerdir. Lakin torrentlerin içinde yasal olmayan indirmelerde yapılabilmektedir. İşte bu yasal olamayan içerikleri indirdiğinizde ise telif haklarına girmiş oluyorsunuz. Güvenli torrent siteleri başta olmak üzere dünya genelinde en çok ziyaret edilen torrent paylaşma sitelerini bu yazımızda bir araya getiriyoruz. Torrentlerin hangilerinin telifli, hangilerinin telifsiz olduğunu bilememekteyiz. Dolayısıyla herhangi bir sorumluluk ve telif hakkı bulunan içeriklere erişim konusunda, herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Güvenli Torrent Siteleri

Torrent siteleri listesine geri dönecek olursak, ilk etapta websitelerini kullanıcı girişi gibi parametrelerle ölçen Alexa ölçümlerinden elde edilen 15 siteyi oluşturduk. Alt tarafta 15 torrent sitelerinin açıklamalarını bulabilirsiniz.

Zamunda

Torrent siteleri arasında kendine önemli bir yer tutmuş olan Zamunda, daha çok yanıltıcı olmayan torrent film indirme bağlantıları ile öne çıkmaktadır. Ancak üyelik alımına açık olan torrent siteleri arasında yer almadığı için, üyelik konusunda siteyi takip etmek ve üyelik alımı açıldığı zaman aktif olmak gerekmektedir.

TPB (The Pirate Bay)

Torrent indirme konusunda yine internet dünyasında önemli bir isim elde etmiş olan TPB, farklı torrent kütüphanesi ile de birçok kullanıcı tarafından ziyaret sebebi olmayı başarıyor.

ExtraTorrent

En popüler torrent siteleri arasında yer alan ExtraTorrent sitesi, bağlantı problemleri ile kullanıcılar tarafından eleştiriliyor olsa da geniş kütüphanesi ile tercih sebebi olmayı başarıyor.

1337X

Kütüphanesinin çok eski tarihlere kadar dayanması ile bilinen 1337X sitesi, bu sebeple kullanıcıların birçok arama sonuçlarına cevap verebiliyor. Dolayısıyla Alexa üzerinden de ciddi bir trafik elde edebiliyor.

RARBG

Peer-to-peer – P2P konusunda önemli bir isim olan RARBG, kullanıcılar tarafından yüksek çözünürlüklü içerikler sunması ile biliniyor. Her ne kadar çok eskiye dayanan bir torrent indirme bağlantı kütüphanesi bulunmasa da birçok kullanıcı tarafından tercih sebebi olabiliyor.

Katcr (Kickass Torrents)

Torrent sitesi denildiği zaman ilk akla gelen isim olan Kickass Torrents sitesi, bir süre önce kapatılmıştı. Tüm kütüphanesi ile birlikte daha sonrasında ise Kickass Torrents Katcr torrent olarak geri döndü ve kullanıcı toplamaya da kaldığı yerden devam etmiş oldu.

TorrentDownloads

Torrent indirme öncesinde ayrıntı verme seçeneği ile kullanıcıların beğenisi kazanan bu web sitesi, büyük torrent sayısı ve kalitesi ile gündeme gelmeye devam ediyor.

LimeTorrents

Kullanıcılar tarafından büyük sayılara ulaşan kapsamı ile gündeme gelen LimeTorrents, ciddi bir kütüphaneye sahip. Böylelikle en çok ziyaret edilen siteler arasında yer alıyor.

ZOOQLE

Torrent siteleri arasında onaylanmış seçeneği ile kullanıcıların dikkatini üzerine toplayan ZOOQLE sitesi, Alexa üzerinde ciddi bir yükseliş kazandı.

YTS

Yasal ve kaliteli torrentleri ile bilinen YTS veya TUFY/YTS, kullanıcılar arasında güvenilirliği ile biliniyor. Bundan dolayı da daha fazla kullanıcı ile popüler sitelerin arasında kendi ismini de geçirtmeyi başarıyor.

Torrentz2

Çok fazla indeks sayısıyla bilinen Torrentz2, kullanıcılar tarafından en çok ziyaret edilen en iyi torrent siteleri arasında yer alıyor. mArama sistemiyle diğer torrent sitelerinden farklı bir yapı sunmaya çalışıyor ve kullanıcıların dikkatini çekebiliyor.

TorrentFunk

Torrent dünyası kapsamında en popüler isimlerinden olan TorrentFunk2 torrent sitesi, en çok ziyaret edilen internet siteleri arasında kendini göstermeyi başarıyor. Onaylama sistemi ile kaliteli torrent sunma amacı gücen TorrentFunk, her geçen gün ziyaretçi sayısı artırmaya devam ediyor gibi görünüyor.

EZTV

EZTV torrent sitesi için kullanıcı ziyaret sayısını her geçen gün artırdığını söylemek, yanlış bir deyiş olmayacaktır. Çok geniş bir torrent kütüphanesi olan bu site, bundan dolayı da ciddi bir kullanıcı kitlesi elde edebiliyor.

Sky Torrents

Dikkat dağınıklığı oluşturmayan arayüzü, içeriğindeki torrent kütüphanesi ve kaliteli içerikleri ile isminden söz ettiren SkyTorrents, kullanıcıların büyük kütüphanesi ile ilgi çekmeyi başarabiliyor.

Torlock

Yanlış ya da sahte torrentler barındırmaması ile bilinen Torlock, bu konuda kullanıcılarının beğenisini kazanmayı biliyor. Hatta ve hatta sahte bildirim yapan kullanıcılarına, 1 dolar ödeme bile yapabiliyor.

Son olarak tekrar hatırlatmak gerekirse bu sitelerin telif hakkı olan ve zararlı yazılım barındıran indirme bağlantılarının riskleri, her daim kullanıcıların kararına bağlı olacaktır. Bu konuda herhangi bir tavsiyede bulunmak, ne yazık ki mümkün olamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Torrent Nedir? Yasal Mı? 15 Torrent Sitesinin Detayları

0