Websitesi Nasıl Yapılır? Nasıl Kurulur?

Websitesi Nasıl Yapılır?

Teknoloji ile iç içe yaşadığımızı şu günlerde, insanlar bilgiyi her yerden istedikleri anda bulabiliyorlar veya paylaşabiliyorlar. Bu durum, internetin ve ardından ortaya çıkan web sitelerinin artması ile oldu. Günümüzde giderek çok daha önemli hale gelen web siteleri, pratik bir şekilde ve ücretsiz olarak kurulabilir ve tasarlanabilir. Hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale getirilebilir. Bununla birlikte içerik açısından zengin web sitelerin önemli bir kullanım alanı da bulunduğu da gerçektir. Peki, sıfırdan bir web sitesi nasıl yapılır?

Web Sitesi Platform Seçimi

Web sitesinin ne şekilde olacağına dair planların yapılmasının ardından platform seçimi gelir. Başta WordPress olmak üzere Drupal ya da Joomla kullanılabilir. Açık kaynaklı olmasının yanı sıra, bu sistemler üzerinden daha pratik bir şekilde kullanım sağlanabilir. Bunun haricinde ise sıfırdan kod yazılarak da site platformu elde edilebilir.

Hosting ve Domain Satın Al

Site kurulumuyla ilgili olan bir diğer husus ise hosting satın alınmasıdır. Sitede var olan tüm içeriklerin ve yapıların depolanmasını sağlayan hosting kalitesine bağlı olarak site kullanımı da değişkenlik gösterebilmektedir. Sitenin yayınlanmasında yüksek bant hızı ya da bağlantı hızları hosting kapasitesiyle ilgilidir. Bundan ötürü devamlı özgün halinin korunacağı web siteleri için daha yüksek imkanlar sunan hosting paketleri satın alınabilir. Alan adı olarak ifade edilen domain ise yıllık olarak alınmalı ve popüler kullanımı sağlamalıdır. Bunun için “.org, .com, .com.tr, .net” gibi sonlu alan adları her zaman için çok daha etkili bir web sitesi yapılmasını kaçınılmaz kılar. Burada dikkat etmeniz gereken domain alımı için birçok promosyon kodları bulunmaktadır. Bu kodlar ile aldığınızda büyük indirimler kazanabilirsiniz.

Web Sitesi Kurulum

Sitenin hazırlanmasından önce projenin oluşturulması ve tüm hususların belirlenmesi gerekir. Öncelikli olarak sitenin nasıl bir yapıya sahip olacağı, tasarıma dair ayrıntılar öne çıkar. E-ticaret özellikli sitelerde kurulum farklı olabileceği gibi, kurumsal ya da kişisel web sitelerinin hazırlanmasında da ayrıntılar vardır. WordPress üzerinden yapılacak site kurulumunda hemen her şeyin hazır olması büyük bir avantajı da beraberinde getirir. Hızlı bir şekilde sitenin açılması söz konusu olurken sonrasında sayfaların belirlenmesi ve menü ile tasarımın kullanımı gerçekleşir. Özelleştirme sonrasında tema kurulumu yapılır. Görünüm kısmından yeni ekleme yapılarak etkinleştirme sağlanır. Sonrasında ise Eklentiler kısmından yeni eklemelerin yapılmasıyla işlemler tamamlanır.

Sıfırdan Web Site Kurmanın Artıları Nelerdir?

Sabit web sitelere kıyasla çok daha hızlı bir işlem imkânı sunar. Herhangi bir veri tabanına bağlı olmadan çalışır. Dinamik karşılık hallerine göre ise site kurulumu çok daha zahmetsiz olmaktadır. Tüm süreçlerin kişi tarafından yapılması da sonrasında çıkabilecek olumsuz durumların sayısını azaltmaktadır.

Sıfırdan Web Site Kurmanın Eksileri Nelerdir?

Ziyaretçilere içeriklerin dinamik olduğunu göstermek mümkün olmayacağı gibi içeriklerin yönetilmesi de daha uzun zaman alır. Ayrıca sitenin devamlı güncel tutulabilmesi de oldukça zordur. Bununla birlikte kullanılan kod yapılarına göre de kalitesinde farklılıklar olmaktadır.

Web Sitesi SEO Özellikleri

Web sitesinin kurulmasıyla birlikte yapılması gereken hususların başında SEO faaliyetleri gelir.  Başta site içi ve site dışı ayrımı var olurken sitelerin oluşturulma aşamalarında da etkileri büyüktür. Öncelikli Google gibi arama motorlarının yaptıkları taramalarla sitenin kalitesinin ne durumda olduğunu gösteren SEO süreçleri bilinmelidir. Sitenin çok daha ön sıralarda yer alabilmesi için bağlantıların alınabilmesi, site dışı reklamların hazırlanması ve site tasarımıyla tüm eklentilerin buna göre ayarlanmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca devamlı özgün içeriklerin eklenmesi, anahtar kelime ve alt başlıklı bir şekilde yazıların oluşturulması da önem taşır. Kopya içeriklerin bulunması ya da spam durumlarının oluşması halinde web site kurulumları sonrasında çeşitli hataların ortaya çıkması da kuvvetle muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Websitesi Nasıl Yapılır? Nasıl Kurulur?

0