16 Yaşında Geliştirdiği Yazılımla Stanford Üniversitesi’nden Tam Burs Aldı

Ülkemizin güzel gençlerinden başarı haberleri duydukça çok seviniyoruz. O haberlerden birisi de 10. sınıfta okuyan Neval Çam’dan geldi. 16 yaşında işitme engelli vatandaşlarımızı düşünerek, bu alanda bir yazılım geliştiren genç kızımız Dünya’nın ve Amerika’nın en iyi 2.üniversitesi olan Stanford Üniversitesi’nden tam burs aldı. Neval Çam, 10.sınıfta okurken “Leap Motion Aracılığıyla Dili Tercüme Cihazı” adında bir proje geliştirdi.

Bu proje işitme engelli vatandaşların işitme dilini bilmeyen insanlarla daha rahat iletişim kurabilmeleri için, işaret dilini tercüme yapabilen bir yazılım projesidir. Ülkemizdeki genç beyinlerimizin yurt-dışına gitmesiyle gurur duyuyoruz ama giden beyinlerimiz için aslında çok üzülüyoruz. Lakin Neval Çam, Amerika’da eğitimini aldıktan sonra Türkiye’ye dönüp, burada yapay zeka alanında çalışmak istiyor.

Önerilen Yazı » Liseli Sudenaz’ın Projesi Dünya Birinciliği Getirdi!

Yaptığı bu çalışmayla, ayrıca Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılım geliştiricisi ünvanını kazandı. Kendinden 10-15 yaş daha büyük insanlarla yarıştığı yarışmada bu ünvanı elde eden genç kızımız bize ülkemiz de birbirinden değerli ne kadar çok gencimizin olduğunu gösteriyor. Neval Çam, Stanford’da yapay zeka üzerine çalışmalar yapmak istediğini belirtiyor. Eğitimini tamamladıktan sonrada Türkiye’ye geri dönüp ülkesinde yapay zeka alanında çalışmalar yapmayı planlıyor. Yolun her daim açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yaşında Geliştirdiği Yazılımla Stanford Üniversitesi’nden Tam Burs Aldı

0