1600 Km Hızla Gidecek Süpersonik Araba

Süpersonik Araba!

Bloodhound adlı bir firma yaklaşık 10 yıldır SSC (Super-Sonic Car) yani Süper-sonik araç geliştirmek için çalışıyor. Araba-jet karışımı olarak karşımıza çıkan bu aracın önemli yanı, saatte 1600 km hıza ulaşarak bir rekor kıracak olması. 26 Ekim 2017’de İngiltere Cornwall Havalimanı’nda pilot kara üstünde en yüksek hıza ulaşabilmek için arabayı sürecek.

Araba-jet karışımı bu araç, saatte 1600 km hıza ulaşabilmesi için özel olarak tasarlandı. Hızını artıran ve arkasında yer alan hibrit bir roket motoru sahip olan bu araba, normal olarak saatte 320 km hıza ulaşabiliyor. Araca EJ200 jet motoru takılmış. Böylelikle yüksek hızlara çıkabilecek. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaçlardan birisi, jet motorlarının arabalara entegre edildikten sonra neler olacağını görmek. Bir diğeri ise 1600 km (yani 1000 mph) sınırını geçebilmek olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca Bakınız: Turboprop Motor Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hız denemesi yapılırken, aracın 55 saniye içerisinde en üst hıza ulaşması düşünülüyor. Ardından 65 saniyeden sonrada durdurulması için disk frenler ve paraşüt ortaklaşa kullanılacak. Hali hazırda Dünya’da kırılan en yüksek rekor 1228 km/saat. 1997 yılında Nevada’da gerçekleşti. Ayrıca, yer altından hızlı taşıma yapma fikirlerine yararlı olabileceğini de düşünüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1600 Km Hızla Gidecek Süpersonik Araba

0