19 Yaşındaki Türk Öğrenci 300 Bin Dolar Burs Kazandı!

19 Yaşındaki Türk Öğrenci 300 Bin Dolar Burs Kazandı!

Bu yazıyı yazarken hem seviniyor hem de üzülüyoruz. Ülkemiz gençlerinin başarılarıyla gurur duyarken, beyinlerimizi başka ülkelere kaptırdığımız için üzülüyoruz. 19 yaşında olan Şeyda Takiş, birincilikle bitirdiği İstanbul Lisesi’ni, yaptığı ders dışı çalışmalarla ve verdiği mülakat cevabıyla etkilediği Amerika’daki Cornell Üniversitesi’nden 300 bin dolar burs kazandı.

Şeyda Takiş, lise sınavlarında ilk 100’e girdiğini daha sonra girdiği İstanbul Lisesi’ni de birincilikle bitirdiğini belirtti. Avrupa ve Amerika’da çeşitli üniversitelere başvuran genç öğrenci, University College of London, ETH Zurich, Cornell, Pennsylvania gibi iyi üniversitelerden burslar kazandı. Cornell Üniversitesi’ni seçen liseli Şeyda’ya üniversite yıllık yaklaşık 80 bin dolar burs verdi. 4 yıl için de yaklaşık 300 bin dolar kazanan Şeyda Takiş, bilgisayar mühendisliği okuyacak.

Bursu Nasıl Kazandı?

Bursu nasıl kazandığı konusunda ise lise de birincilikle bitirmesi ve ders dışında yaptığı ekstra çalışmalarla kazandığını belirtiyor. Üniversite mülakatta Mars’ta 100 kişilik bir koloni tasarlamasını istemiş. O da yazdığı yazıyla nasıl yapacağını açıklamış. Üniversitenin genç öğrencinin açıklamasını uygun bularak tam burslu olarak eğitim almasını uygun görmüş. Öğrenci arkadaşımıza hayatında başarılar dileriz.

 

One thought on “19 Yaşındaki Türk Öğrenci 300 Bin Dolar Burs Kazandı!

  • Avatar
    6 Eylül 2017 tarihinde, saat 08:43
    Permalink

    Takiş Ermeni soyadıdır. Bursu nasıl kazandığı belli oldu…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 Yaşındaki Türk Öğrenci 300 Bin Dolar Burs Kazandı!

1