2017’de Çin Uzaya 30 Uzay Aracı Gönderecek

2017’de Çin Uzaya 30 Uzay Aracı Gönderecek

Tanesi bir liradan, Dünya devi olmaya giden yolda Çinliler, ilk başta kopyala-yapıştır yaptıkları teknolojiyi şimdi kendileri üreterek, uzay yarışında Amerika ve Rusya’yı geride bırakacak hamleleri yapıyor. Bu kapsamda Çin Uzay Bilim ve Teknolojileri Şirketi, 2017’de uzaya 30 misyon göndererek rekor kırmayı düşündüklerini söyledi.

Ülke, Çangcıng (Uzun Yürüyüş) serisi roketler ile fırlatacağı misyonlar kapsamında, Ay’ın uzak bölgesinde ve kızıl gezegende keşifler yapacak. Çang’ı-5 uzay aracı, yumuşak iniş yapacağı Ay’ın yüzeyinden örnekler alıp dünyaya geri dönecek. 

cin-uzay-araclari

İlk Kargo Uzay Gemisi Yörüngeye Fırlatılacak

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi Direktörü Vang Caaoyao, ülkenin ilk kargo uzay gemisi Tiencou-1’i bu yılın ilk yarısında yörüngeye fırlatmayı hedeflediklerini söyledi. Tiencou-1, halen yörüngede bulunan Tiengong-2 uzay laboratuvarı ile kenetlenerek deneysel çalışmalar için destek sağlayacak. Pekin yönetimi, uzaya geçen yıl 22 misyon fırlatmıştı. Ülke, geçen yıl haziran ayında başarıyla test ettiği Uzun Yürüyüş-7 roketi ile toksik yakıt kullanımını azaltacak yeni nesil roketleri uzay araçlarının ateşlenmesinde kullanacağını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2017’de Çin Uzaya 30 Uzay Aracı Gönderecek

0