Bu Yılın En İyi İcatları

Time dergisi tarafından her yıl hazırlanan yılın en iyi 50 icadı bu yılda açıklandı. Bu yılın en iyi icatları arasından seçtiğimiz bir kaç çalışmayı sizlerle paylaşacağız.

AIRA

Aira tarafından üretilen görme engellilerin hayatını kolaylaştıran bir gözlük. Bu gözlük temelde bir akıllı gözlük ve bir hizmet. Gözlüğün üzerinde bir kamera var, kemikten iletim yapan bir kulaklık sisteme dâhil, akıllı telefona kurulan bir de uygulama var.

Görmeyen kişi, canlı desteğe ihtiyaç duyduğu anda, akıllı telefon uygulamasıyla, bir hizmet sağlayıcıya bağlanıyor. Hizmet sağlayan kişi, gözlüğün üzerindeki kameradan, görmeyen kişinin göremediğini görüp kulağına fısıldıyor. Hizmet veren kişiler gönüllü değil, eğitim almış profesyoneller.Bu hizmetler para karşıığı yapılıyor.

ICON 3-D Printer

Bu yılın başlarında ortaya çıkan Texas girişimi olan Icon, inşaat sektöründe farklılık oluşturmayı başardı. 3d printer kullanılarak çok çeşitli ürünler oluşturabiliyorduk ancak bir ev yapılması şaşırtıcı oldu. 35 metrekarelik bir evi 48 saat içinde yapabiliyor. İşlevselliğini artırabilmek için 9 milyar dolar yatırım topladı. 24 saat içerisinde bir ev yapmayı tasarlıyorlar.

ZOZOSUIT

Zozosuit, içerisinde 15 bin adet teleskopik sensör bulunan bir elektronik kıyafettir. Zozo firması tarafından tasarlanan bu kıyafet, bizim hazır kıyafetlere mecbur kalmamızı engelliyor. Eğer özel bir bedenimiz varsa veya bedenimize göre kıyafetleri bulmakta zorlanıyorsak Zozosuit tam bize göre. Zozosuit içerisinde bulunan bu sensörler ile aldığı ölçümleri bluetooth vasıtasıyla akıllı teledona aktarıyor.

Mirror

Evde sanal bir koç ile fitness yapabilmenizi sağlayan akıllı bir ayna. New York City merkezli bir başlangıç olan Mirror, cihaz bir duvara asılmış ve kullanılmadığı zaman normal bir tam boy ayna olarak işlev görüyor. Ancak aktif hale getirildiğinde, antrenman yönlendirici antrenmanları ve müziği LCD ekranı üzerinden yönlendiriyor. Ne kadar kalori yaktığınızı, kalp ritminizi de aynada görebiliyorsunuz.

Samed Gençkaya

2017 Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisi mezunuyum. Otomasyon alanında çalışmayı sevdiğim için Mekatrotek Otomasyonda çalışmaktayım. Aynı zamanda Girişim Hareketi Beyoğlu Direketörlüğünü yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yılın En İyi İcatları

0