3 Dakikada DNA Analizi Yapabilen Cihaz!

Kan almadan kan analizi, iğnesiz kan alma cihazı derken sağlık alanındaki teknoloji son sürat gidiyor. Bir alanda daha farklı bir cihaz üretildi. MinION adı verilen cihaz ile DNA analizini çok hızlı yapabileceğiz. Araştırmacıların belirttiğine göre 3 dakika gibi kısa bir sürede bir kişiden alınan kan örneğinden DNA testi yapılabilecek. Böylelikle de kişinin kimliği hızlıca tespit edilebilecek. Tabi şuan için sadece kan üzerinden yapılıyor. GDO gibi organizmaların tespiti, bitki kökenli DNA analizleri üzerinde hala çalışılıyor. Çünkü kan kadar kolay parçalanamayan yapıları sebebiyle hızlı sürede sonuç elde edilemiyor.

DNA analizi ise özellikle önemli durumlarda insanların kimliklerinin hızlıca tespit edilmesinde işe yarıyor. Normal cihazlarda DNA’nın analizi hem pahalı hem de uzun sürmektedir. Bu durumun önüne geçmek isteyen Columbia Üniversitesi ve New York Genome Center araştırmacıları yeni bir yazılım geliştirerek bir dizileme eşleşmesi yapan bir cihaz geliştirdiler.

Üst taraftaki resimde gördüğünüz MinION adındaki cihaz, cep telefonu büyüklüğünde gerçek zamanlı olarak DNA’yı okuyarak yorumlayabiliyor. Araştırmacılar, direk olarak kullanılabilen bir cihaz geliştirerek standart olarak yapılan hücre hattı doğrulaması gibi laboratuvar ortamında yapılan çalışmaların önüne geçerek daha kısa sürede tamamlanacağını belirttiler. Bakalım sağlık teknolojileri nerelere gidecek. Hep beraber göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Dakikada DNA Analizi Yapabilen Cihaz!

0