50 Ülkenin Katıldığı Yarışmada Türk Tasarımı Bilgisayar Kasası Birinci Oldu

50 Ülkenin Katıldığı Yarışmada Türk Tasarımı Bilgisayar Kasası

Hollanda’da yaşayan ve bilgisayar kasaları uzmanı olarak çalışan iki Türk ortak, tasarladıkları bilgisayar kasasıyla 50 ülkenin katıldığı IF Design Award 2017 ve Reddot Award 2017 ödüllerine layık görüldü.

Geçen yıl Tayvan’da dünyanın en büyük bilgisayar fuarına katılan ve burada insanların çektiği sıkıntıları öğrenen Muhammed Başalan ve Fatih Özgören, fuardan döndükten sonra Dünya’da daha önce yapılmamış bir şekilde yatay ve taşınılır ve yapboz şeklinde bilgisayar kasası tasarladı. 

Tasarımlarının üst düzey kalitede alüminyum ile tek bir parçadan yapıldığını aktaran Başalan, “Kasanın vidaları bile dünyanın hiçbir yerinde satılmayan özel tasarlanmış vidalardan oluşuyor. Çünkü bilgisayarın anakartı ve diğer parçaları devamlı söküp takıldığı için farklı ve kaliteli olması lazım. Kasanın, kullanışlı olması lazım çünkü elinizle her tarafına ulaşabilmeniz lazım. Kasanın, başka bir mekana veya ülkeye taşınması gerektiğinde aynı şekilde parçaları çıkarılıp kullanılması gereken yerde tekrar monte edilebiliyor.” dedi.

Tasarımlarını Amerika’dan Avusturalya’ya, Avrupa’dan Asya’ya birçok ülkeye satan ikili, 1953’ten bu yana düzenlenen ve her yıl yaklaşık 50 ülkeden 5 binin üzerinde başvuru yapılan iF Design Award’da ödülün sahibi oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

50 Ülkenin Katıldığı Yarışmada Türk Tasarımı Bilgisayar Kasası Birinci Oldu

0