Adalara Giden Elektriği Takip Eden Yerli Deniz Altı Robotu

Ülkemizde bulunan adalara elektriğin nasıl gittiğini düşünmüş müydünüz? Adalara elektrik denizin altından gitmektedir. Uludağ Elektrik Dağıtım şirketinin verilerine göre yaklaşık 30 bin vatandaşımız elektrik hizmeti alıyor. Yaz aylarında ise bu sayı 300 bine ulaşıyor.

Deniz altından giden kablolar, bazı sebeplerden dolayı kesilebiliyor ve elektrik kesintilerine sebep oluyor. Bunun için Ankaralı Desistek firması ve Uludağ Elektrik Dağıtım şirketi yerli deniz altı robotu geliştirdi. Herhangi bir sorun olduğunda kabloların yanından gidip gelen bu deniz altı robotu tespit edip müdahale edecek.

*Temsilidir.

Toplam 851 bin liraya mal olan deniz altı robotu projesi ile üretilen robot, üzerinde bulunan sensörler ve kamera ile aldığı verileri merkeze ileterek, hat üzerinde oluşacak sorunları Uludağ Elektrik Dağıtım şirketinin müdahale merkezine yollayacak. Ardından üzerindeki sistemle gerekirse direk onarma işlemini de yapabilecek. Test işlemleri devam eden robotun, önümüzdeki günlerde aktif olarak kullanılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adalara Giden Elektriği Takip Eden Yerli Deniz Altı Robotu

0