Adanalı İşçiden Engelli ve Yatalak Hastalar için Robotik Sistem

Ülkemizde nereden, hangi meslekten gelirse gelsin kafasını kullanan çok fazla insana sahibiz. Onlardan birisi de Adana’da yaşayan ve Ülfet Yavuz isimli işçinin yaptığı engelli ve yatalak hastaların yaşamını kolaylaştıracak robotik hasta taşıma sandalyesi.

Ülfet Yavuz projesinin ismine “Elektronik Hasta Taşıma Sandalyesi” vermiş ve bu projeyi Konya’da düzenlenen ÜNİKOP Patent 2017 etkinliğinde anlattı. Projeye hastanede hizmetli olarak çalıştığı sırada, engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları görerek başlamaya karar vermiş. Şuan inşaatlarda mekanizasyon işini yapan Ülfet Yavuz, buradan da öğrendiği bilgilerle projeyi yapmış.

“Elektronik Hasta Taşıma Sandalyesi” adını verdiği projeyi Ülfet Yavuz şöyle anlattı;

“Çalışmalarım sonucunda robotik sandalye tasarımı ortaya çıktı. Hastayı olduğu yerden, bir platform üzerine alıyor. Daha sonra kumanda ile platform, tekerlekli sandalye haline dönüşerek, istenilen yere götürüyor. Aynı şekilde hastayı tekrar istenilen yere bırakıyor. Engelliyi yatağından alarak tuvalete götürebiliyor. Hiç hareket edemeyen yüzde 100 felçli bir kimseyi otomobile veya herhangi bir aracın koltuğuna yerleştirebiliyor. Her yerde kullanılabilecek düzeyde tasarladım. Dört tekerli ve kumanda ile kontrol ediliyor. Elektronik bir otomasyon. Akülü, şarj edilebilir. İnsan gücünün önüne geçiyor. Yatalak hastaların çoğunluğu kiloludur. Bunları yerinden kaldırmak onlarla ilgilenmek için en az iki kişiye ihtiyaç duyuluyor. Yaptığım robotik sandalye, bunları tek başına yapıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adanalı İşçiden Engelli ve Yatalak Hastalar için Robotik Sistem

0