Airbus VSR700: Kendi Kendine Hareket Eden Helikopter!

Airbus Otonom Helikopter Geliştiriyor!

Sürücüsüz, otonom yani kendi kendine giden araçlara bir yenisi de Airbus firmasından geldi. Havacılık sektöründe yer alan Airbus VSR700 adından bir otonom helikopter geliştiriyor. Kendi kendine belirtilen yerlere gidebilen helikopteri 2018 yılı itibariyle görmeye başlayacağız.

Bu helikopter OPV (Optionally Piloted Vehicle-Opsiyonlu Pilotlu Araç) yani pilotun olması isteğe bağlı bir mantıkla geliştiriliyor. 10 saat havada kalabilecek helikopter, barındırdığı haberleşme sistemleriyle denizlerde sıkıcı görevlerin yerine geçmesi bekleniyor. Şuan ilk test uçuşlarını başarıyla geçti ve resimde görüldüğü gibi bir tasarıma sahip olarak görülüyor.

Avrupalı temelli iki firma Airbus ve Guimbal ile geliştirilen otonom helikopter, 10 saat havada kalabilmesinin yanı sıra 250 kg yük taşıyabilecek şekilde tasarlanmış. Avrupalıların denizlerden çok fazla gelen mülteci akınını önlemeye çalıştığı da görülüyor. Çünkü üstündeki optik algılayıcılar, kara ve denizde hareketleri algılayıp merkeze hemen iletme özelliğine sahip. Bir önemli özelliği ise, hafif olması ve düşük yakıt tüketen dizel motorlara sahip olması olarak görmekteyiz.

Kaynak: Airbus VSR700 demonstrator performs first autonomous flights

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Airbus VSR700: Kendi Kendine Hareket Eden Helikopter!

0