Airtight Bilgisayarların Hacklenmesi

Endüstriyel ve askeri alanlar gibi, sürdürülen operasyonların ve bilgi gizliliğinin kilit öneme sahip olduğu alanlarda “airtight” denilen, internetle ve diğer bilgisayarlarla hiçbir bağlantısı olmayan sistemlere sıkça rastlanır. Böylece bu sistemlere hiç kimsenin uzaktan müdahale edemeyeceği ve sistemden bilgi sızdıramayacağı düşünülür.

Ama araştırmalar bunun da değişik yolları olabileceğini gösteriyor. Daha önce işlemci çalışma frekansını değiştirdiğinizde ortaya çıkan sıcaklık farkını uzaktan algılayan yöntemler olabileceğinden sitemizde yazılarda bahsetmiştik. Aynı ekibin yeni önerdiği yöntem ise bilgisayarda bulunan pervanelerin dönüş hızını değiştirerek seste oluşan farklılığı algılama yoluyla aynı sonuca ulaşılabileceğini gösteriyor.

Airtight-bilgisayar-hacklenmesi

Önerilen Yazı » Şifreyi Saatler İçinde Çözen Bilgisayar Teknolojisi

Bilgisayarlarda güç kaynağı, işlemci ve kasanın kendisi olmak üzere genelde en az üç adet soğutma pervanesi bulunur ve bunlar çalışırken belli bir ses çıkarır. Araştırmacılar, bir şekilde sisteme sokacağınız zararlı yazılımla pervane dönüş hızını artırıp azaltarak seste neden olacağınız değişimin yakınlardaki bir diğer bilgisayar tarafından algılanabileceğini, bu yolla herhangi bir ağ bağlantısına sahip olmayan bir bilgisayardan bilgi sızdırmanın mümkün olabileceğini belirtiyor.

Bu yolla bilgi aktarımı biraz yavaş olmakla birlikte, şifrelerin veya şifreleme anahtarlarının ele geçirilmesi için yeterli. Peki en başta o pervaneleri kontrol edecek olan yazılım o sisteme nasıl girecek derseniz, onun da en güzel örneği Stuxnet. İran nükleer tesislerinde yer alan dev santrifüjleri kontrol eden bilgisayar sistemlerini hedefleyen Stuxnet, hedefine ulaşmadan önce elden ele paylaşılan USB’lere gizlenerek yayılmış ve bu süreçte on binlerce bilgisayara bulaşmıştı.

2 thoughts on “Airtight Bilgisayarların Hacklenmesi

 • 13 Ocak 2017 tarihinde, saat 08:02
  Permalink

  İran Nükleer tesiste santrifüj motorlarının frekansında sapma yaptırıp, dönüş hızını değiştirip sistemin çalışma prensibine aykırı bi olay geliştirip olayı hiç eden virüs, Stuxnet 🙂 Bilgisayara virüs bulaştığında AC/DC Thunderstruck çalmaya başlamış bilgisayarlada… Siemensin İrana yazılım ve donanım desteği sağladığı anlaşılmıştı. Siber saldırılara karşı güvenlik çok önemli, artık sanal ordular geliştirip gelecek için tehlike arz edecek meseleler için önlemler alınmalı.

  Yanıtla
  • 13 Ocak 2017 tarihinde, saat 23:44
   Permalink

   Ahmet Bey,
   Yorumunuz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Airtight Bilgisayarların Hacklenmesi

2