Akdeniz Üniversitesi Öğrencilerinden Model Uydu!

Ülkemiz gençlerinin güzel çalışmalar yaptığına, gerek ülkemizde gerekse yurtdışında takip ederek sık sık tanık oluyoruz. Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencileri de 6-7 ay sürede geliştirdikleri model uyduları ile Türksat 2. Ulusal Model Yarışmasında birinci oldular. Havada hareket ettirerek, görüntüler alabiliyorlar.

Yarışmada haberleşme sistemleri, titreşim, düşme ve dayanıklılık gibi 4 önemli kriteri başarıyla geçen gençler, üniversite içerisinde bulunan elektro manyetik dalgalardan arındırılmış merkezde uydularını tamamlayarak uydularını oluşturdular.

Model uydu 500 metreye kadar çıkarak, taşıdığı yükü 400 metrede bırakacak şekilde öğrenciler programlamış. Konumunu, basıncını ve sıcaklığını yaptıkları yazılımla kontrol edebilen öğrenciler ayrıca yüksekliklerden görüntü alacak şekilde de uydularını tasarladılar.

Bu yarışmalarla ve başta Aselsan olmak üzere mühendislerimizin yerli olarak yaptığı çip ve optik bileşenlerin yapımı ve mühendislerimizin bize verdiği bilgilerle ülkemiz birkaç yıl içinde yüzde 85-90 arasında tamamen yerli bir şekilde uydu üretimini yapabilecek kapasiteye geleceğini görebiliyoruz.

Yarışma sayesinde farklı disiplinlerden gelen öğrencilerin oluşturduğu takımlarla, uydu ve uzay teknolojilerine yönelik ilgiyi uyandırmış oldu. Birinci olan öğrenciler; Atillah Turgut Özyazgan, Şener Delibaş, Tahirhan Yıldızoğlu, Zeynel Deniz Arıcı ve Ali Türkay Avcı’yı başarılarından dolayı, koordinatörleri Doç. Dr. Selçuk Helhel’i yönetiminden dolayı kutlar, yollarının açık olmasını temenni ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akdeniz Üniversitesi Öğrencilerinden Model Uydu!

0