Akıllı Telefonlar, Ekranına Basıldıkça Kendini Şarj Edecek

Neredeyse her telefon üreticisi, bir yerden bırakılan telefonlarının camlarının paramparça olduğunu görmüştür. Aslında buna engel olmak için araştırma birimleri çalışmaktadır. Bir telefonun ekranı silikon malzemeden oluşmaktadır. Silikon pahalı olmasına ek olarak ayrıca kolayca kırılabilmektedir.

California State Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı hexagonal boron nitride (h-BN), grafen ve C60 (diğer adı Buckminsterfullerene) ile yeni bir malzeme oluşturdular. Bu malzeme ile üretilen telefon ekranının birbirinden farklı özellikleri var. Kırılmaya karşı dirençli ve ayrıca içinde barındırdığı C60 malzemesi ile elektriği üretebiliyor. Çünkü C60 malzemesi daha çok güneş panellerinde kullanılıyor. Bunun anlamı da, siz telefonunuza dokundukça telefonunuz biraz da olsa şarj olacak. Böylelikle bataryanın daha uzun süreli kullanılmasının önü açılmış olacak.

Diğer kullanılan malzeme olan grafen ise, iki boyutlu bir karbon atomudur. Grafenin çelikten daha güçlü bir yapısı vardır ve yüksek iletkenliğe sahiptir. h-BN ise, grafen ve C60 arasında elektronların hareketini sağlayacak süper iletken bir malzemedir. Bu malzemelerin hepsi şuan kullanılan silikonla aynı özelliklere sahip olduğu da görülmüş. Bu yeni malzemenin telefon ekranları haricinde bir çok uygulamaya da olanak sağlayacağı düşünülüyor. İleride belki de telefonları şarj etmek, çok daha kolay olacak. 

Kaynak: https://www.livescience.com/59397-cracked-cell-phone-screens-could-soon-be-a-thing-of-the-past.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar, Ekranına Basıldıkça Kendini Şarj Edecek

0