Rahat Bir Uyku İçin: Akıllı Yastık ZEEQ ve BedJet 3

Akıllı Yastık ZEEQ

Rahat bir uyku kişinin gün içinde daha dinç , dikkatli ve huzurlu olmasını sağlar. Bunun için ortopedik yataklar yapılıyor. Amerika’da bir girişimci kişilerin daha rahat bir uyku alması için Zeeq isimli bir ürün geliştirdi. Bu ürün kickstarter da 400 bin dolar desteği geçti.

Zeeq diğer yastıklara göre daha ağır ancak daha konforlu.Sahip olunan en rahat yastık özelliği ile piyasaya sürüldü. Horlayan biriyle aynı ortamda yatmak zordur, ancak zeeq buna da bir çözüm sunuyor. Yastık da gizlenen bir mikrofonsa horlama sesini algıladıktan sonra hafif bir titreşim veren zeeq kişinin pozisyonunu değiştirmesini sağlar. Eğer kişi horlamaya devam ederse titreşimin şiddetini artırır.

Önerilen Yazı: Neatro Robot: Akıllı Vakumlu Robot

Eğer uyurken müzik dinlemeyi seviyorsanız eminim zeeq ‘i seveceksiniz. Zeeq’e bluetooth ile bağlanarak uyuyana kadar müzik dinleyebiliyorsun. Zeeq, yastık aracılığıyla müzik dinlemenizeve favori kaynaklarınızdan müzik seçmenize izin vererek uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Uygulamada bir uyku zamanlayıcısı ayarlayabilirsiniz, böylece müzik otomatik olarak duracaktır ve bu şekilde uykuya odaklanabilirsiniz. Android müzik , ios müzik ve spotify uygulamaları ile müzik dinleyebilirsiniz.

Zeeq’in 3 ayrı yerinde bulunan jiroskopları ile uykunuzu analiz edebiliyor. Bu analizleri zeeq telefon uygulamasından kontrol ediyorsunuz. Zeeq bu analizleri yaparak sizi en doğru zamanda uyandırıyor. Yani yastığın alarm sistemi de bulunmaktadır. Yastık kılıfının sıcaklığı da ayarlanabiliyor. Zeeq uygulaması ile neler mi yapabilirsiniz? Zeeq yastık uyku ve horlama verilerini sunmak için bir telefon uygulaması ile entegre edilmiştir. Yasığınızın titreşim gücünü düşürmek mi istiyorsunuz veya uyurken spotify mı dinlemek istiyorsunuz? Zeeq uygulaması ile bunları rahatlıkla yapabilirsiniz. Yastığın şarjı 1 hafta sürüyor.

Önerilen Yazı: Yılın En Büyük Açığı: Milyarlarca Akıllı Cihazı Kontrol Etmişler!

BedJet 3

Şuan için 780 bin dolar para toplayan BedJet 3, akıllı battaniye konsepti ile karşımıza çıkan son derece ilginç ürünlerden biri. Kickstarter ürünlerinden biri olarak ortaya çıkan Bedjet’i akıllı yapan onun wifi bağlantısı, uzaktan kumandaya sahip ve Android ile iOS uygulaması olması. BedJet 3 Alexa ile birlikte çalışabilmektedir. Ürünün tememl amacı sıcaklık ayarlarını istediğiniz derecede yapabiliyor olmanız. Yaz günlerinde hava sıcak olduğu için yorgan kullanmayıp daha ince örtüler kullanırız. Artık böyle bir değişiklik yapmamız gerekmiyor. Çünkü yorganın sıcaklığını ayarlayabiliyorsunuz. Bu fonksiyon için sadece hava kullanıyor yani elektrikli battaniyelerden farklı çalışma konseptine sahip.

Kaynaklar: 

Samed Gençkaya

2017 Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisi mezunuyum. Otomasyon alanında çalışmayı sevdiğim için Mekatrotek Otomasyonda çalışmaktayım. Aynı zamanda Girişim Hareketi Beyoğlu Direketörlüğünü yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rahat Bir Uyku İçin: Akıllı Yastık ZEEQ ve BedJet 3

0