Amerikalı Araştırmacılar Hareketli İnşaat Robotu Üretti

Amerikalı Araştırmacılar Hareketli İnşaat Robotu Üretti

Amerika’da bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü kısaltma adıyla MIT, 3 boyutlu yazıcılar gibi inşaat malzemelerini üzerinde barındırdığı bir enjektörlerle akışkan bir şekilde püskürterek küçük katlı inşaat yapıları kurabilen güneş enerjisinden de enerji sağlayabilen inşaat robotu üretti.

İnşaat robotu, palet üzerine yerleştirilmiş vinç kolu ve o kolun ucundaki hassas robotik koldan oluşuyor. Paleti sayesinde hareket edebiliyor. Böylelikle geniş bir alanda çalışabileceği ve büyük boyutlu yapıları yapabileceği belirtiliyor. Açık alanda, beton zemin üzerine 14 saat içinde 15 metre çapında ve 3,5 metre yüksekliğinde kubbe şekline benzer bir yapı inşa etti.

Kullanılan malzemelere uygun yeni teknolojinin, eski inşaat teknolojilerine kıyasla daha hızlı ve düşük maliyetli olduğunu belirten araştırmacılar, bu yöntem sayesinde belirli bir bölgenin ihtiyaçlarına ve kullanıcının isteklerine uygun özel yapılar yapabileceklerini belirtti. Araştırmacılar nihayetinde, söz konusu sistemle geleneksel yöntemlerle yapımı mümkün olmayan binaların tasarlanıp inşa edilebileceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerikalı Araştırmacılar Hareketli İnşaat Robotu Üretti

0