Amerika’nın En İyi Üniversitesi’ne İngilizce Bilmeden Kabul Edilmişti!

Hep duyuyoruz. Eğitimini iyi al, teknik bilgini iyi öğren yerine hep İngilizce’n iyi olsun derler. Hatta aksanın iyi olmalı, dil bilgisi kuralını iyi bilmen gerekiyor ki işe girebilesin diye de söyler. Microsoft’ta çalışan Hindistanlıların aksanını hepimiz biliyoruz. Demek ki İngilizce o kadar önemli değil. Hatta bir teknoloji ve teknik bilgi sayfası olarak size şunu açıkça söyleyebiliriz: 10 yıl içinde direk çeviri yapabilen cihazlar gelişecek. Sınırlar ortadan kalkacak.

Ülkemizden çıkıp giden ve Amerika’da büyük başarılara imza atan Profesör Mehmet Toner bu konuda konuştu. Kanserli hücreleri teşhis eden çipleri üreten ve onları geliştiren Profesör Mehmet Toner, sizler için “Risk almayan bir insanın başarılı olması mevzu bahis değil. Mesela ben tek kelime İngilizce bilmeden kalktım Amerika’ya gittim. Fransız okulu mezunuyum. İTÜ’den bir hocamın tavsiyesi ile Massachusetts Institute of Technology (MIT)’e başvurdum” diye röportajında belirtti.

Önerilen Yazı » Apple CEO’su: İngilizce’ye Çok Zaman Harcamayın. Programlama Dili Öğrenin!

Profesör Mehmet Toner ayrıca “Çok zor girdim okullara, zor da çıktım! İyi bir talebe değildim, yedek listelerden filan kazandım okulu. Cerrah olmak istiyordum, makine mühendisliği bölümünü kazandım. İyi ki öyle olmuş, benim için en güzel başarısızlıktı bu” dedi. Dünya’nın en iyi üniversitesi olan MIT’e nasıl girdiği konusunda da bilgiler verdi.

Mehmet Toner’e MIT üniversitesinde TOEFL sınavlarını eğer geçerse kabul edileceği belirtilmiş. Bunun için ilk başta İngilizce yaz okuluna başlamış. Burada kendi deyimi ile öğrenememiş. Sonra tercüman olarak çalışan bir arkadaşını alarak MIT’de dekanın yanına gitmiş. Mehmet Toner anlatmış, tercüman arkadaşı dekana çevirmiş. Dekana matematiğinin olduğunu, İngilizce olmadan geçebileceğini söylemiş o sırada da burada İngilizce öğrenebileceğini de eklemiş. Dekan da tamam diyerek almış ve MIT’de başlamış. Matematik sınavlarında okuldaki en yüksek puanı alan kişi olmuş. Şuan da yaptığı çalışmalarla bunu herkese gösteriyor. Hatta İngilizce’yi öğrendiğini tebessüm ederek söylerken, hala TOEFL vb. bir İngilizce sınavına girmediğini de belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika’nın En İyi Üniversitesi’ne İngilizce Bilmeden Kabul Edilmişti!

0