Ankara’da Geliştirilen Yerli Savaş Oyunu İhracat Şampiyonu Oldu

Ankara’da Geliştirilen Yerli Savaş Oyunu İhracat Şampiyonu Oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Dünya Gazetesi iş birliğinde, ihracatın geliştirilmesi ve ülke ekonomisindeki payının artırılması amacıyla, Türkiye’nin gizli ihracat şampiyonları belirlendi.  Yarışmanın “özgün ürün” kategorisinde Türkiye’den ilk kez ihraç edilen ya da katma değeri oldukça yüksek veya geleneksel ürün-pazar konseptinin dışında ürün ihracatı gerçekleştirilen firmaların başvuruları değerlendirildi. Bu kategorinin şampiyonu dijital oyun sektöründen çıktı.

Yerli oyun firması TaleWorlds, Mount&Blade oyunuyla büyük bir ihracat başarısına imza atarak başarısını kategori şampiyonluğuyla tescilledi. Firma oyunda kullandığı tüm teknolojileri Ankara stüdyosunda yerli mühendislerle geliştiriyor.

mount-blade-oyunu

Tüm dünyaya oyunun yanı sıra oyun geliştirme teknolojilerini de satan firma, bu şekilde diğer oyun şirketlerinin de yeni oyunlar geliştirmesine olanak sağlıyor. Firma, bu anlamda yazılım ve teknoloji ihracatı da gerçekleştiriyor.

Firma bugüne kadar 7 milyon oyun satışına imza attı. Satışların yüzde 96’sı yurt dışına yapıldı. Mount&Blade oyunu 212 ülkeye satıldı. Bu ihracat yapılırken diğer sektörlerden farklı olarak, hava, kara ya da deniz yoluna ihtiyaç duyulmadı, nakliyeden doğabilecek herhangi bir sıkıntıdan etkilenilmedi. Dijital dünyanın sunduğu olanaklarla aynı anda tüm dünyaya ulaşılarak bu ihracat başarısı elde edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara’da Geliştirilen Yerli Savaş Oyunu İhracat Şampiyonu Oldu

0