Araba Lastikleri Sürücülere Bilgi Verecek!

Araba Lastikleri Akıllı Hale Geliyor!

Dünyamızda cansız her ürünü sensörler ve elektronik birimlerle akıllı hale getirilmesine alışmaya başladık. Öyle ki lastiklerinde sensörler kullanılarak akıllı hale geleceği açıklandı. Lastiklerde kullanılan sensörlerle yolun inceleneceği ve yoldaki durumlara göre lastiğin hava basıncı, durumu vb. bilgilerin sürücünün anlık görmesi sağlanacağı belirtildi.

Continental firmasının Halkla İlişkiler başkanı Felix Gress, araçlardan alınan bilgileri bulut servislerine depolanacağını ve bu bilgileri diğer araçlar içinde kullanılacağını belirtti. Yani bir araç buzlu yolda kaydığında, arkadan gelen diğer araca bu bilgi gidecek ve tekerler ona göre hareket etmek için uyarıda bulunacak.

Ayrıca lastikler için hammaddelerinde değişeceğini artık karahindiba bitkisi kullanılarak lastikler üretilecek. Böylelikle daha güçlü ve hafif olması planlanıyor. Özellikle elektrikli araçlar için tekerlerinde ağırlıklarının azalması önemli olduğuna işaret edildi. Böylelikle özellikle büyük araçlarda yakıt masraflarının da azalacağı görülüyor.

Filolarda kullanmaya başlanılan bu sistemle, ağır araçların lastik basınçları, sıcaklıkları, kestirimci ön bakımla yolda kalmayacak şekilde lastiğin değişmesi gerektiği vb. bilgiler şoföre belirtiliyor. Böylelikle şoför bu uyarıyı arabadan görerek, sorun olmadan lastiği düzeltiyor ve yoluna sorunlar olmadan devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araba Lastikleri Sürücülere Bilgi Verecek!

0