Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Giresun’a İstasyon Kuruyor

CERN, Giresun’a İstasyon Kuruyor

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile Giresun Üniversitesi arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı. Giresun Üniversitesi ve Giresun için önemli bir adım olan bu anlaşmaya göre CERN, Giresun’a bir istasyon kuracak.

CERN, Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca; Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasından oluşmaktadır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN, Dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır.

CERN’de uygulanan ve yeni bir çarpıştırıcı yapımı projesi olan Geleceğin Çembersel Çarpıştırıcısı “Future Circular Collider (FCC)” projesinde üniversiteden 3 öğretim görevlisi görevlendirildi. Proje ile 100 kilometre uzunluğunda dairesel bir çarpıştırıcı hedefleniyor.

Bu yıl içerisinde “T3” adı verilen bir istasyonun Giresun’a kurulacağını belirten Giresun Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun;

“CERN’de yapılacak olan çalışmaların üniversitemiz tarafından yakinen takip edilmesini sağlayacak bir altyapı kuracağız. Orada hızlandırıcılar ile çarpıştırılan parçacıkların ürettikleri datalar, veriler online ve eş zamanlı olarak üniversitemizde görülebilecek, çalışabilecek. Dolayısıyla merkeze gitmeden bir çok konuda üniversitemizde, oradaki deneyler takip edilecek. Bunun için arkadaşlarımız güdümlü proje öneriyor. Proje kapsamında istasyonu bu yıl içerisinde kuracağız. CERN ile istasyon aracılığıyla bağlantı kurarak, oradaki araştırmaları üniversitemizde takip edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Giresun’a İstasyon Kuruyor

0