Avustralya 2000 Km Elektrikli Süper Otoyol Yapıyor

Fransa ve İngiltere’deki petrol ve dizel araçların azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalardan sonra şimdi de Avustralya’nın elektrik araçları için süper otoyollar yapacağı açıklandı. 3 milyon dolar değerindeki bu proje ile Avustralya’nın Quensland kıyıları boyunca tam 2000 km’lik bir yolu elektrikli araçlar için yapıyor.

Bu yolun diğer yollardan ayıran ve adına elektrikli süper otoyollar denmesindeki özellik yol boyunca 18 adet hızlı şarj eden istasyonların olması. Böylelikle araçlar 30 dakika içinde şarj edilerek yollarına devam edecek. Çevre Bakanı Steven Miles tarafından duyurulan proje, Avustralya’nın sahil şeridiyle güzel bir başlangıç olacak gibi duruyor.

Gelecekte ulaşımda düşük emisyon ve petrol türevlerinin azalmasıyla Avustralya’nın her tarafı böyle yollarla kaplanacağı düşünülüyor. Hatta ilk kurulan istasyonlar insanlardan ücret almayacak. Yani bedava şarj edip yollarına devam edecekler. Elektriği de yenilenebilir enerji ile üretecekler. Avustralya bir güneş ülkesi ve bu durumu sanırız iyi bir şekilde kullanmaya kararlılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avustralya 2000 Km Elektrikli Süper Otoyol Yapıyor

0