Araştırmacılar Bataryasız Çalışacak Telefonları Geliştiriyor

Elektronik cihazlarımızda özellikle telefonlarımızda bataryalar canımızı sıkan birimler olmuştur. Eskiden birkaç gün giden telefonlarımız, gelişen özellikleriyle bir gün dahi gitmemeye başladı. Washington Üniversitesi araştırmacıları, Soğuk Savaş yıllarında casus uçurtmalarında kullanılan bir teknik ile bu durumu kökten kaldıracak bir projeyi geliştirmeye başladıklarını açıkladı.

Bu amaçla cihazlar, İngilizce olarak backscatter denilen Türkçe olarak “geri gönderilen veya geri gelen enerji” anlamına gelen bir tekniği kullanacak. Bu teknik temel olarak, etrafımızda hareket eden radyo dalgalarını kullanmaya dayanıyor. Ürettikleri prototip telefonda bataryası olmayan bir telefondan, bir başka telefona arama yapabildi. Lakin Wi-Fi vb. daha güçlü enerji harcayan özellikleri için geliştirmeye devam ettiklerini de belirttiler.

Analog olarak insan sesini, dijital sinyallere çevirmek çok fazla enerji harcatıyor diyen araştırmacı Vamsi Talla, eğer iletişimde analog teknolojisi kullanabilirsek, daha fazla enerjiyi verimli bir şekilde kullanabileceğimizi gördük diye devam etti. Bu tekniğe göre telefon sinyalleri, dijital telefon ağlarına bağlı olan ana istasyonlara, lisansız frekans üzerinden geçerek gidecek. Ana istasyonlar iletişim ağına sadece telefonları bağlamayacak ayrıca çalışmaları için gerekecek enerjiyi de sağlayacak. Backscatter tekniği ile de istasyonlardan telefonların enerjileri de dolmuş olacak. Araştırmacılar bu çalışmayla gelecekte gelişen teknoloji ile bataryasız telefonların önünün açılacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araştırmacılar Bataryasız Çalışacak Telefonları Geliştiriyor

0