Bebeğiniz Doğmadan Nasıl Olduğunu 3D Yazıcı ile Görebileceksiniz

Polonya’da bir teknoloji firması olan Utero, bebeklerin anne karnındaki ultrason görüntülerini alıp, bu görüntüleri 3 boyutlu yazıcı ile birleştirerek farklı bir çalışmaya imza atmış. InUtero 3D adını verdikleri yazıcılarını, anne karnındaki bebeğin ultrason görüntülerini kaynak olarak kullanarak görüntünün üç boyutlu çıktısını oluşturan yeni nesil bir üç boyutlu yazıcı olarak tanıtmaktalar.

Bebeğin Cartesian Volume Files (*.vol) veya DICOM (*.dcm) formatlarında kaydedilmiş üç boyutlu ultrason görüntülerini, özel geliştirilmiş yazılımı ile üç boyutlu model haline dönüştüren yazıcı, biyo-plastik malzeme kullanarak görüntünün üç boyutlu çıktısını veriyor. İnsan ve makine gücünün bir arada kullanıldığı teknolojide üç boyutlu modelin hazırlanması yaklaşık 3 saati bulurken, yazıcıdan çıktının alınma süresi 3-7 saat arasında değişiyor. Hem bebek dünyaya gelmeden önce ona dokunamadıkları için doğumdan önce bebekle duygusal bağ kurmakta güçlük çeken hem de görme engelli olmaları sebebiyle bebeklerinin ultrason görüntülerini göremeyen anne adayları için geliştirilen yazıcı ile üç boyutlu bir modeline sadece 1 Euro karşılığında sahip olabiliyor.

Şu an sadece Polonya’daki bazı hastanelerde kullanılmaya başlanan yazıcı, bebeğinin ultrason görüntüsünü yurt dışından gönderen görme engelli annelere de uzaktan hizmet vererek bebeklerinin üç boyutlu modeline doğum öncesinde dokunma fırsatı sunuyor. Teknolojinin Polonya dışında ne zaman kullanılmaya başlanacağı ile ilgili henüz bilgi verilmiyor.

2 thoughts on “Bebeğiniz Doğmadan Nasıl Olduğunu 3D Yazıcı ile Görebileceksiniz

 • Avatar
  16 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:06
  Permalink

  Bu sistem Türkiye’de mevcut. Özel Türkiye Hastanesi, Biyomedikal Teknikeri tarafından üretilen sistem, haberlere de konu oldu. Bilginize

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   16 Ağustos 2018 tarihinde, saat 17:21
   Permalink

   Bilgi için teşekkür ederiz Ahmet Bey.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeğiniz Doğmadan Nasıl Olduğunu 3D Yazıcı ile Görebileceksiniz

2